28. rujna 1916. Boeing – kako je nastala velika zrakoplovna tvrtka?

Foto: Thinkstock

Tvrtku Boeing osnovao je Nijemac po imenu Wilhelm Böing (amerikanizirano u William Boeing). Danas je Boeing jedan od najvećih američkih izvoznika i najvećih proizvođača zrakoplova na svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osnivač kompanije Boeing rođen je kao Wilhelm Böing od njemačkih roditelja koji su se doselili u SAD, a zrakoplovna tvrtka je osnovana na današnji dan 1916. godine. Otac mu je bio bogati poduzetnik koji se bavio rudarstvom, a on sam je započeo s poduzetništvom u drvnoj industriji, kupivši prostrane šume jugozapadno od Seattlea u državi Washington. Prvi put je vidio avion 1909. na jednoj izložbi u Seattleu, nakon čega je postao fasciniran zrakoplovstvom. Godine 1916. pokrenuo je kompaniju za proizvodnju aviona, koja se isprva bavila hidroavionima izrađenima od drveta, s kojim je Boeing imao iskustva. Za vrijeme Prvog svjetskog rata dobio je veliku narudžbu aviona za Američku mornaricu.

Kad je rat završio prebacio se na proizvodnju civilnih aviona. Počeo se baviti i zračnim prijevozništvom, no 1934. godine zakonom je zabranjeno da se ista kompanija bavi proizvodnjom aviona i prijevozom putnika. Stoga je Boeingova kompanija morala biti podijeljena. Dio koji se bavio prijevozništvom postao je poznat kao United Airlines, i danas je jedna od najvećih aviokompanija na svijetu.

Kompanija Boeing nastavila je proizvoditi avione, naročito užurbano za vrijeme Drugog svjetskog rata, kad je u ogromnim količinama proizvodila bombardere B-17 “Flying Fortress” i B-29 ” Superfortress”. Proizvodnja civilnih mlažnjaka nastala je nakon rata s modelima 707, 717 i 727, pa sve do 737, 747, 767, 777 i 787 koji se još uvijek proizvode. Boeingova tvornica u Everettu, pokraj Seattlea, danas je najveća zgrada na svijetu po obujmu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.