3 pjesme koje je Merkel odabrala za oproštajnu svečanost: među njima i kršćanski himan

Foto: snimka zaslona

Njemačka kancelarka Angela Merkel, nakon 16 godina na vlasti, odlazi s dužnosti. Tim povodom njoj u čast u četvrtak je održan svečani vojni mimohod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na svečanosti vojni je orkestar izveo tri skladbe prema kancelarkinoj želji. Evo koje je tri skladbe odabrala.

1. “Grosser Gott, wir loben dich” (“Veliki Bože, slavimo tvoje ime”)

Pjesma “Grosser Gott, wir loben dich” je kršćanski ekumenski himan, parafraza crkvenog “Te Deuma-a” (“Tebe Boga hvalimo”) koji se izvodi kada se želi iskazati zahvalnost Bogu. Skladbu je 1771. napisao katolički svećenik Ignaz Franz. Postala je sastavni dio velikih kršćanskih ceremonijalnih prigoda, uglavnom kao završna pjesma. Zbog svoje upečatljive melodije jedna je od najpopularnijih himana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvodi se često i na crkvenim svečanostima u Hrvatskoj.

2. Hildegard Knef: “Für mich, soll’s rote Rosen regnen” (“Neka mi pada kiša crvenih ruža”)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hildegard Knef (1925.-2002.) bila je njemačka glumica, pjesnikinja i književnica, ikona poslijeratne Njemačke.

Pjesma “Für mich, soll’s rote Rosen regnen” je sjetna pjesma o tinejdžerskim snovima i ambicijama, s stihovima poput “Želim sve ili ništa”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Nina Hagen: “Du hast den Farbfilm vergessen” (“Zaboravio si film u boji”)

Nina Hagen (1955.) njemačka je punk pjevačica porijeklom iz bivše Istočne Njemačke (DDR-a). Rođena je u istočnom Berlinu. Vlasti DDR-a oduzele su državljanstvo njenom očuhu, kantautoru Wolfu Biermannu i poznatom disidentu, što je jedna od najvećih afera toga doba, pa se Nina Hagen preselila s njim u Hamburg. Uskoro je potpisala ugovor za CBS Records i snimila dvije ploče s Nina Hagen bandom. Poznata je po svom teatralnom vokalu i postala je poznata tijekom punk pokreta kasnih 1970-ih i ranih 1980-ih.

Pjesma “Du hast den Farbfilm vergessen” bila je veliki hit 1974. kada je Merkel studirala fiziku u Leipzigu, u tadašnjoj Istočnoj Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.