4. listopada 1991. Karlovac – ključna strateška točka obrane Hrvatske pod teškim udarom četnika i JNA!

Ruševine crkve sv. Ante u Drežnik Gradu (Karlovačka županija) Foto: kastav-crkva.org

Zbog svoje izuzetne strateške važnosti Karlovac je bio u vrijeme Jugoslavije doslovno „grad vojnih lica JNA“. Čak 39 vojnih objekata u gradu i bližoj okolici činilo je taj grad pravom militariziranom zonom komunističke armije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 4. listopada 1991. počeo je opći napad JNA i kordunskih Srba na grad Karlovac, ključnu točku obrane Hrvatske. Napad je trajao tri dana bez prestanka, a tom prilikom ubijeno je 136 branitelja i stanovnika Karlovca.

U nastavku pročitajte i što je Četnička kuća strave u dijelu Turnja koje su držali Srbi…

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karlovac je bio ključna točka geostrateška točka obrane Hrvatske jer bi osvajanje ovog grada značilo izbijanje Srba na granicu sa Slovenijom i potpuno prekidanje veza između sjeverne Hrvatske i priobalnog dijela zemlje. Bio bi to udarac koji Hrvatska ne bi mogla podnijeti.

Strateško značenje Karlovca

Zbog svoje izuzetne strateške važnosti Karlovac je bio u vrijeme Jugoslavije doslovno „grad vojnih lica JNA“. Čak 39 vojnih objekata u gradu i bližoj okolici činilo je taj neveliki grad pravom militariziranom zonom komunističke armije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To nije bilo nimalo slučajno jer je geografski položaj Karlovca takav da je ključna poveznica sjevernog dijela Hrvatske sa obalom. JNA je to dobro znala i zato je u Karlovcu pred rat rasporedila mnogobrojne snage, uključujući i niške specijalce u vojarni Petrova Gora u strogom centru grada.

Brojno srpsko stanovništvo južno od Karlovca (Vojnić, Vrginmost, Tušilović, Krnjak i okolina) masovno je i programirano naselilo grad nakon 1945. pokušavajući tako od hrvatske utvrde protiv Turaka učiniti utvrdu velikosrpstva. To je uvelike otežavalo obranu grada zbog mnogobrojnih snajperista u gradu.

Slikovni rezultat za turanj 1991 rat

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Photo: OŠ Turanj

Pripreme za opći napad

Već u ljeto 1991. događaju se mnogobrojni napadi na Hrvate koji su živjeli u blizini srpskih uporišta pobune u okolici Karlovca. Tako je u Budačkoj Rijeci izvršen podli napad na četvoricu hrvatskih policajaca u ophodnji kojom prilikom su ubijeni.

Preostala hrvatska uporišta oko Topuskog i samo mjesto bili su već pali u ruke Srba u rujnu, te pošto je očišćeno zaleđe grada mogao je početi opći napad na grad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tog dana tisuće su projektila zasule grad i okolicu, a pripadnici JNA su krenuli tenkovima i preko Slunjskih brda došli na same prilaze gradu. Grad su branile dvije nepotpune bojne 110. brigade, samostalna satnija dragovoljaca „Cobre“ iz Novog Zagreba i pripadnici karlovačke policije.

Slikovni rezultat za karlovac 1991

Photo: screenshot

Četnička kuća strave na Turnju stoji i danas – Dnevno svež mlad ustaša!

Na Turnju, svega petstotinjak metara od Muzeja Domovinskog rata, nalazi se još jedno sjećanje na bezumlje koji se na tom prostoru dogodilo devedesetih godina prošlog stoljeća. Za razliku od onoga kod “Hotela California”, koji je spomenik herojskoj obrani grada Karlovca i pobjedi 1995. godine, ovaj drugi vraća nas u 1991. godinu, kada je Turanj bio okupiran, a njegovi stanovnici protjerani, piše Kaportal.rtl.hr

Na jednoj od rijetkih kuća koje nisu obnovljene u poraću, a devedesetih je očito služila kao mjesto za zabavu srpskim vojnicima, i danas piše kako su je zvali – “Kafana kod četnika”, desno od ulaza kao vlasnik je potpisan “D. Mihajlović” (misli se na predvodnika zločinačkog četničkog pokreta u 2. Svjetskom ratu Dražu Mihajlovića). Lijevo od ulaza u očito improvizirani kafić, nalazi se iscrtana slika Hrvata kojega četnici vrte na ražnju, na njegovoj kacigi je uočljivo slovo “U”. Na drugoj strani nalazi se natpis koji aludira na dnevnu ponudu: “Dnevno svež mlad ustaša”.

Ova kuća na Turnju je danas ruševina, ali jezivi natpisi djeluju zastrašujuće jednako kao i prije skoro tri desetljeća.

Fotografije Četničke kuće strave možete pogledati ovdje

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.