5. ožujka 1933. – kako je Hitler pobijedio na izborima u Njemačkoj?

Foto: Wikimedia Commons / nepoznat autor

Na današnji dan 1933. održani su posljednji parlamentarni izbori u Njemačkoj prije Drugog svjetskog rata. Cilj Hitlerove nacističke stranke (NSDAP) bilo je osvajanje većine, kako bi se učvrstila nedavno stečena vlast.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, u siječnju te godine Hitler je postao njemačkim kancelarom, unatoč tome što nije imao apsolutnu većinu u parlamentu (socijaldemokrati i komunisti imali su zajedno više zastupnika).

Hitleru je dobro došao palež Reichstaga (zgrade parlamenta) koji je počinio jedan komunist-piroman, za optuživanje svih komunista i njihovo stavljanje izvan zakona. Unatoč velikom trudu, ni na ovim izborima nacisti nisu uspjeli dobiti apsolutnu većinu. Dobili su 43.91% glasova. Sljedeća najjača stranka pio je SPD (socijaldemokrati koji i danas postoje) s 18.25%, a treći su bili komunisti s 12.32% glasova.

Zanimljiva je prostorna raspoređenost glasova po Njemačkoj tijekom izbora na kojim je sudjelovala Hitlerova Nacistička stranka. Naime, nacisti nisu dobivali većinu obično u onim izbornim jedinicama koje su bile većinski katoličke. Razlog neuspjehu Hitlera među katolicima bilo je protivljenje Katoličke crkve nacizmu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, i ovakvi ishodi izbora bili su dovoljni Hitleru da progura zloglasni Zakon o ovlastima (Ermächtigungsgesetz), koji je dopuštao njemu i njegovoj vladi da donosi zakone bez pristanka parlamenta. To je u konačnici dovelo do ukidanja demokracije i uvođenja potpune nacističke diktature.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.