7. travnja 1995. Skok 1 – prvo razoreno mjesto u BiH su Uništa na Dinari, a ne Ravno!

Foto: snimka zaslona

Osvajanje Dinare je prvi put da je Hrvatska vojska imala na pogledu dalekozora leglo oružane pobune Srba u Hrvatskoj  – kraljevski grad Knin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu ovih vojnih uspjeha oslobođena su Uništa, mjesto s druge strane Dinare u BiH. Malen broj ljudi zna da je hrvatsko selo Uništa (BiH), općina Bosansko Grahovo, prvo napadnuto, razoreno i etnički očišćeno mjesto u BiH još 10. svibnja 1991., odmah nakon masakra u Borovom selu.

To je bilo mjesecima prije uništenja sela Ravno (Trebinje) u rujnu iste godine.

Na napade na hrvatska sela Uništa i Ravno nije bilo reakcije službenih tijela Republike BiH, te ih Alija Izetbegović nije smatrao činom agresije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Napadi na mjesto Uništa i Ravno nisu se smatrali činom agresije i na  njih nije bilo reakcije službenih tijela Republike Bosne i Hercegovine. Istovremeno, s teritorija Republike BiH vršena je agresija na Republiku Hrvatsku od samih početaka Domovinskog rata u ljeto 1991. godine.

Dakle: legitimno i legalno pravo Hrvatske vojske bila obrana od agresije koja dolazi s teritorije Bosne i Hercegovine!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skok 1 – strateški najvažnija planina Dinara u rukama Hrvata!

Operacija Skok 1 bila je jednodnevna akcija HV-a i HVO-a u travnju 1995. godine kojom su naše snage napokon zagospodarile planinom Dinarom.

Naime, u operaciji Zima 94, koja je završila na Badnjak 1994. godine, postrojbe HV i HVO-a su zauzele glavninu Livanjskog polja i važne visove planine Dinare, ali je još uvijek prijetila opasnost od neprijateljskog protunapada. Cilj operacije je bio zauzeti povoljnije položaje na Dinari u područjima Crvene Grede i Zelenog Brda, osvojiti Uništa i selo Cetina, te isključiti mogućnost protunapada neprijatelja iz smjera tih sela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za akciju su bili zaduženi 7. gardijska brigada Pume, te 126. Domobranska pukovnija HV-a.

Operacija je započela iznenadnim napadom 7. travnja 1994. godine kada su Pume oslobodile Bunjevačko brdo, Marino brdo, Veliki Bat, Jančiji vrh, Lišanjski vrh, Slime, Jankelića dolac i Veliku glavicu.

Pokušan je i kontranapad vojske Srba koje su snage HV-a odbile.

U samo jedan dan operacije na planini Dinari iznad Knina hrvatske snage oslobodile su područje širine 15, a dubine 5 km, ukupne površine 75 četvornih kilometara. Zauzet je i strateški iznimno važan vrh Veliki Bat iznad sela Uništa, iz kojih je HV uskoro istjerao okupatora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važan segment operacija na Dinari bio je zahtjevan i iznimno težak posao probijanja cesta na vrlo nepristupačnom planinskom području putem kojih se na najviše visove Dinare moglo dopremiti teško naoružanje – topovi i tenkovi. Probijanje cesta obavila je inženjerija HV i HVO-a pod vodstvom generala Ljube Ćesića Rojsa. Time je učinjen strateški preokret – do tada nepristupačna planina Dinara postala je glavna cesta prilaza tenkovima HV-a, što će posebno doći do izražaja u predstojećoj operaciji Oluja.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.