Na današnji dan 8. ožujka 1935. uginuo je u Japanu pas Hachiko koji je postao slavan zbog svoje vjernosti gospodaru. Nakon smrti gospodara vjerno ga je čekao na željezničkoj postaji deset godina kao što je do tada činio svakog dana.
Vjernom psu podignut je spomenik uz grob gospodara, te 1987. snimljen film u Japanu sa hollywoodskim remakeom 2009. u glavnoj ulozi s Richardom Gereom.
Akita inu stara je japanska pasmina psa koju je proslavio pas Hachiko – najpoznatija akita na svijetu. Priča o psu Hachiku počinje 1923. u Tokiju kada Hidesaburo Ueno, profesor na Tokijskom sveučilištu na ulici pronalazi psa kojemu daje ime Hachiko.
Svakoga jutra Hachiko svog novog prijatelja prati do željezničke postaje Shibuya.
Profesor vlakom odlazi na posao, a na povratku uvijek u isto vrijeme ga čeka njegova akita. I tako svaki dan sve do jednog dana u svibnju 1925. kada se profesor Ueno nije vratio s posla. Dobio je moždani udar i preminuo.
Iako se njegov vlasnik više nikada nije vratio na postaju, vjerni pas ga je uporno čekao gotovo punih 10 godina. Njegovo čekanje fasciniralo je mnoge, pogotovo nakon što su lokalne novine objavile priču o Hachiku.
Akite spašene od izumiranja
Među onima čija ih je vjernost zadivila bio je jedan od studenata pokojnog profesora Uena. On je najzaslužniji za popularnost akite kao pasmine. Naime, inspiriran Hachikom odlučio je japansku javnost upoznati sa do tada malo poznatom pasminom i to objavivši popis svih živih akita.
Istraživanje koje je proveo pokazalo je da je u cijelom Japanu živjelo samo 30 čistokrvnih pasa, uključujući i Hachika. To je potaknulo Japance da se posvete uzgoju i ne dopuste da akita kao pasmina izumre.
Hachiko – japanski nacionalni simbol
Još dok je bio živ Hachiko je dobio svoj spomenik, čijem otvaranju je prisustvovao. Dana 8. ožujka 1935. nakon deset godina dolazaka na postaju Shibuya Hachiko je uginuo. Tada je postao japanski nacionalni simbol.
Njegovi preparirani ostaci čuvaju se u Nacionalnom muzeju znanosti u Japanu, a osim spomenika na tokijskom groblju ovaj pas na stanici na kojoj je čekao svog gospodara ima svoju statuu. Također, ulaz u željezničku postaju nazvan je njegovim imenom. O njemu su napisane brojne knjige, snimljene serije i dva filma.
Izvorni video sa slikama Hachika i brončanim kipom vjernog psa: