Muslimani danas slave Ramazanski bajram. Nakon mjeseca molitve i posta, radost blagdana slavi se u zajednicama i obitelji, a drugog dana posjećuju se i groblja.
Što je Ramazanski bajram?
Ramazanski bajram (Eid al-Fitr) islamski je blagdan koji se obilježava nakon ramazana. Sam ramazan je jedan od posebnih mjeseci u Islamu jer je jedna od pet temeljnih dužnosti svakog muslimana i post koji se provodi u ovom mjesecu. Tijekom tih mjesec dana ramazana, muslimani se moraju uzdržavati od hrane, pića i spolnog kontakta sa svojim suprugama, i to od zore pa do zalaska sunca. Kada taj mjesec prođe, slijedi mjesec Ševal i prva tri dana tog mjeseca je jedan od dva praznika u Islamu, Ramazanski Bajram (1. 2. i 3. dan u mjesecu). Tako se obilježava kraj posta. Na prve dane Bajrama post nije dozvoljen.
Kako se slavi Ramazanski bajram?
Preporuča se napraviti nekoliko stvari koje doprinose obilježavanju posebnosti ovih dana kao praznika. Prije odlaska na Bajram namaz okupati se, jesti prije Ramazanskog Bajram namaza (neparan broj hurmi, ili nešto drugo ako hurmi nema). Na Kurban-bajram jesti tek poslije namaza (i lijepo je da to bude kurbansko meso), učenje tekbira na putu u džamiju i u njoj, čestitanje, oblačenje najljepše odjeće, mirisanje i ukrašavanje, odlazak u džamiju jednim putem, a povratak drugim, posjetiti rodbinu i prijatelje (zijaret).
To je obiteljski praznik i običaj je da se provede što u kući sa svojom obitelji, u gostima kod šireg kruga obitelji ili kod bliskih prijatelja. Tijekom proslave Ramazanskog bajrama postoji izražena svijest o onima koji nemaju tako da se na taj dan daje Zekat al-fitr, ili milostinja za siromašne. Običaj je i da se muslimani, koji su iz bilo kojeg razloga posvađani, pomire na Bajram.
Tu su i tradicionalna jela za Bajram: baklava, hurme, sarma, punjene paprike i mnogo drugih tradicionalnih jela.
Važno je napomenuti i kako se običaji razlikuju, ovisno o tome u kojem se dijelu svijeta Ramazanski bajram slavi.
Čestitka za ovaj blagdan glasi: „Bajram Šerif Mubarek Olsun“, što znači „Čestit i blagoslovljen Bajram“. Odgovara se: „Allah Razi Olsun“, što znači „Neka Allah /Bog/ bude zadovoljan tobom“.
Svim muslimanima Bajram Šerif Mubarek Olsun!
Tekst se nastavlja ispod oglasa