Obilježavanje XXVII. Svjetskog dana bolesnika u Osijeku nastavljeno je prigodnom tribinom na temu „Teologija života“ koja je 13. veljače održana u pastoralnim prostorima pri Vikarijatu Osijek. O temi je govorio izv. prof. dr. Vladimir Dugalić, dekan KBF-a u Đakovu, a sudjelovali su zdravstveni djelatnici, članovi Hrvatskog katoličkog liječničkog društva – ogranak Osijek i Hrvatskog katoličkog društva medicinskih sestara i tehničara – ogranak Osijek, učenici Medicinske škole te članovi vjerničkih udruga koji volontiranjem nesebično pomažu starima i bolesnima. Na kraju tribine predstavljen je ovogodišnji „Hod za život“ – inicijativa laičkih udruga koja će se 18. svibnja po prvi puta održati i u Osijeku.
Naglašavajući da je život prije svega dar jer je već u biblijskom izvještaju vidljiva razlika između čovjeka i drugih stvorenja, što se osobito očituje u činjenici da je samo čovjekovo stvaranje predstavljeno kao plod posebne Božje odluke, prof. Dugalić je naglasio: „Život koji Bog daruje čovjeku daleko je više nego postojanje u vremenu. To je propinjanje prema punini istine; to je klica postojanja koje nadilazi same granice vremena. Iz toga slijedi da je život svet i nepovrediv, jer kada se iz bračnog sjedinjenja rađa novi čovjek, on donosi sa sobom na svijet novu jedinstvenu sliku i sličnost samoga Boga jer kako je rekao sv. Ivan Pavao II. – u biologiju rađanja upisano je samo rodoslovlje osobe.“
Tvrdeći da su muž i žena, kao roditelji suradnici s Bogom Stvoriteljem u začeću i u rođenju novoga ljudskoga bića, predavač je naglasio: „Ne misli se samo na biološke zakone već se želi istaknuti da je u ljudskom očinstvu i majčinstvu sam Bog prisutan drugačije nego što se to događa u ikojem drugom rađanju na zemlji. Rađanje je nastavak stvaranja te stoga prenošenje ljudskoga života ima svoju posebnost koja proizlazi iz posebnosti ljudske osobe. Teološka misao ističe da je samo Bog Gospodar ljudskog života od njegovog početka te nitko, ni u kakvim okolnostima, ne može sebi prisvajati pravo neposrednog uništenja nevinog ljudskog bića. Drugim riječima, iz svetosti života proizlazi i njegova nepovredivost te se od samog začeća život svakog ljudskog bića mora apsolutno poštivati jer je čovjek jedini stvor na zemlji kojega je Bog htio radi njega samoga.“
Iz ovih načela slijedi i pravo na život. To pravo pripada svakom čovjeku od tek nastalog do najslabijeg starca, rekao je prof. dr. Dugalić pojašnjavajući da se čovjekovo pravo na život temelji se na istini da je čovjek stvoren na sliku Božju kao slobodna osoba obdarena umom i voljom. „Pravo na život izvire iz božanskog i naravnog prava. U formulaciji pete zapovijedi: Ne ubij upotrijebljena je riječ RACH koja u sebi uvijek uključuje nijansu ubojstva nevina čovjeka, odnosno, narušavanje mira i sigurnosti ljudskog života. Ljudski život stoga mora biti cijenjen i štićen bez ograničenja od časa začeća i ljudskom biću moraju već od prvog časa postojanja biti priznata osobna prava, među kojima i nepovredivo pravo svakog nedužnog bića na život. Iz tih načela slijedi zaključak da dirnuti u ljudsko tijelo ne znači samo dirnuti u tkiva, organe i njihove funkcije, nego se u različitim razinama zadire u cijelu osobu.“
U svojoj neponovljivoj posebnosti svaka ljudska osoba sastoji se ne samo od duha nego i od tijela, istaknuo je dekan KBF-a i zaključio: „Poštivati ljudsko dostojanstvo znači uvažavati čovjekov identitet kojim je on dušom i tijelom jedan te na temelju te antropološke vizije moraju se pronaći temeljni kriteriji koji su neophodni pri prosudbi o zahvatima što nisu strogo terapeutske naravi. Drugim riječima, ukoliko želimo poštivati dostojanstva ljudske osobe, tada nije dopušteno koristiti sredstva ili primjenjivati metode koje mogu biti dopuštene u prenošenju biljnog ili životinjskog života. Ljudski život je svet i nepovrediv te su vjernici pozvani promicati vrednotu ljudskog života kao najveći Božji dar.“
Predstavljajući zdravstvenim djelatnicima ovogodišnji Hod za život u Osijeku L. Blagojević naglasila je da se radi o miroljubivom hodu građana u znak potpore svakom djetetu – rođenom i nerođenom, njegovoj majci, ocu i svakoj obitelji. Svake godine Hod se odvija pod geslom „Hod za život, obitelj i Hrvatsku“, a cilj je skretanje pozornosti na poštivanje svakoga ljudskog života – od začeća do prirodne smrti. „Pravo na život temeljno je ljudsko pravo i preduvjet svakoga drugog ljudskog i građanskog prava“, naglasila je L. Blagojević i pozvala sve prisutne da se pridruže osječkom „Hodu za život“ 18. svibnja koji će se održati na ruti od parka Zrinjevac preko Ulice Hrvatske Republike, Županijske ulice do Trga A. Starčevića.