Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić predslavio je u zajedništvu sa svećenicima i okupljenim vjernicima svečano euharistijsko slavlje u zagrebačkoj prvostolnici na Svetkovinu Svete Marije Bogorodice na Novu godinu, 1. siječnja 2015. godine.
Uvodeći u misno slavlje, Kardinal je uputio svoju čestitku okupljenima zazvavši Božji blagoslov na sve dane u novoj godini.
Na početku svoje homilije Kardinal je apostrofirajući riječi blagoslova iz prvog misnog čitanja istaknuo da taj trostruki blagoslov koji Crkva zaziva, označava poziv na otvorenost Božjem milosrđu „jer smo svjesni i uvjereni da bez Boga, bez Božjeg blagoslova, Božjeg pogleda ne možemo. Bog nam je potreban, Bog nas drži i On nam daje život.“
Naglašavajući da to nije samo teorija ili puka čovjekova želja bez utemeljenja, Kardinal je ukazao njezino utemeljenje u Božjem utjelovljenju u otajstvu Božića: „Na najveći mogući način Bog se nama približio, postao jedan od nas. U tome leži razlog našem zajedništvu i radosti jer je Bog postao čovjekom da bi nas približio Bogu.“
Govoreći o poruci evanđelja iz misnog čitanja koje govori o Isusovom prikazanju u hramu, Kardinal je protumačio samo značenje imena Isus koje znači – Bog spašava, podsjetivši da smo i mi krštenjem prikazani Bogu čime smo postali Božji.
Nadovezavši se na poziv pape Franje da vjernici znaju i slave datum svog krštenja, Kardinal je pozvao da se odazovemo tom pozivu: „Dan našeg krštenja, dan kad smo postali Božji, moramo znati. To je središnji datum u našem životu. On nas podsjeća na naš poziv, na našu vječnost, da pripadamo Bogu, da smo Njegova djeca.“
U nastavku je Kardinal progovorio o proslavi Dana mira koja se obilježava na svetkovinu Marije Bogorodice: „Danas se slavi i Dan mira. Sveti Otac nam u svojoj poruci progovara o zlu ropstva, podsjećajući nas da smo po Bogu oslobođeni te time predodređeni za one koji će se boriti protiv svih oblika ropstva. Danas nema robovlasništva, ali su oblici ropstva puno suptilniji te time zahtijevaju veću budnost i otvorenost Božjem Duhu kako bismo ih znali razlikovati. Širi se globalizacija ravnodušnosti na koju kao vjernici moramo odgovoriti globalizacijom solidarnosti i zajedništva.“
Na kraju svoje homilije Kardinal se, govoreći o proslavi svetkovine Marije Bogorodice, posebno obratio ženama: „Marija je postavši Majkom Božjom, ujedno postala i našom Majkom. Ona nam je svima poseban uzor vjere, a napose ženama i majkama. Marija nam ukazuje na nezamjenjivu ulogu žena i majki u društvu. Sveti papa Ivan Pavao II. govoreći u jednoj svojoj poruci o budućnosti društva istaknuo je da nam je u njegovoj izgradnji silno potreban genij i umnost žene.
„Drage žene, drage majke, vaša je nazočnost potrebna na svim područjima u hrvatskom društvu; potrebne ste našim obiteljima, našim domovima i našoj Domovini“, zaključio je Kardinal svoju homiliju.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.