Otvorena knjiga žalosti zbog smrti Milene Dravić, pokop 19. listopada

Foto: Fah

U povodu smrti glumice Milene Dravić u Jugoslavenskoj kinoteci otvorena je u ponedjeljak knjiga žalosti u koju će se njezini štovatelji upisivati do petka, 19. listopada, kada će preminula glumica biti pokopana u Aleji zaslužnih građana na beogradskom Novom groblju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jugoslovenska kinoteka uvela je izvanredne projekcije filmova u kojima je Milena Dravić ostvarila neke od svojih nezaboravnih uloga, među ostalima film “Prekobrojna” Branka Bauera iz 1962. i “Poseban tretman” Gorana Paskaljevića iz 1980. godine, za koji je, kao jedina glumica sa ovih prostora, nagrađena na festivalu u Cannesu.

Od 1. do 5. studenog Kinoteci će prirediti veliku retrospektivu filmova Milene Dravić, među kojima su “Vrata ostaju otvorena”, “Čovek nije tica”, “Hasanaginica”, “Devojka”, “Rondo”, “Nije lako sa muškarcima”, “Sutjeska” i drugi.

Jedna od najvećih zvijezda ex-jugoslavenske i srpske glumačke scene preminula je u Beogradu u noći sa subote na nedjelju. Poslije duge i teške bolesti, o kojoj je šutjela i nosila se s njom daleko od javnosti, preminula je u 79. godini u beogradskoj bolnici Bežanijska kosa, potvrdili su Hini njezini prijatelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Publika u Hrvatskoj posljednji put pozdravila je Milenu Dravić na otvorenju ovogodišnjeg jubilarnog 65. Pulskog festivala 14. srpnja, priredivši joj u Areni duge ovacije.

U pulskom kinu “Vali”, kao dio nultog programa 65. Pulskog festivala, uoči otvorenja, 13. srpnja predstavljena je monografija o Mileni Dravić beogradske novinarke Tatjane Nježić, objavljena u izdanju Udruženja dramskih umjetnika Srbije kao pripadajući dio nagrade za životno djelo “Dobričin prsten”.

“Za Pulu i Pulski festival sam posebno vezana. S filmom ‘Prekobrojna’ sjajnog Branka Bauera tu sam postala, a možda i ostala, najmlađom dobitnicom Zlatne Arene. To jest bio moj sedmi film, ali ja sam tek s njim, s Arenom, postala glumica, odnosno osvijestila to u svojem biću”, rekla je glumica na predstavljanju monografije o njezinu životu i glumačkoj karijeri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milena Dravić ostvarila je na stotine uloga na filmu, kazalištu, televizijskim filmovima i serijama, a njezina posljednja kazališna uloga bila je Maude u komadu “Harold i Maude” na sceni Beogradskog dramskog pozorišta (BDP).

Njezin filmski debi bio je 1959. godine u ostvarenju “Vrata ostaju otvorena” Frantiseka Chapa, ali je popularnost na glumačkoj sceni počela graditi s prvom “Zlatnom arenom” u Puli 1962. za ulogu u filmu “Prekobrojna” Branka Bauera.

Ostat će upamćene njezine uloge u filmovima “Kozara”, “Bitka na Neretvi”, “Ljubavni život Budimira Trajkovića”, “Rad na određeno vreme”, “Moj tata na određeno vreme”, “Nije lako s muškarcima”, “Zona Zamfirova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostvarila je stotine uloga u televizijskim serijama, među kojima je posljednja u nizu i regionalno popularni sitkom “Lud, zbunjen, normalan”, gdje joj je partner bio Mustafa Nadarević.

Sa suprugom i kolegom Draganom Nikolićem od 1972. do 1974. vodila je kultni tv-show “Obraz uz obraz”.

U svibnju ove godine u Jugoslavenskoj kinoteci u Beogradu otvoren je Legat Milene Dravić i Dragana Nikoilića kao “neizbrisivo svjedočanstvo o njihovom umjetničkom i glumačkom tragu kojim su pridonijeli kulturi i umjetnosti ovih prostora”.

Njezina profesionalna glumačka biografija – od najmlađe dobitnice “Zlatne Arene” u Puli za “Prekobrojnu” Branka Bauera 1961. godine do Maude u predstavi Harold i Maude, koju je donedavno igrala na sceni Beogradskog dramskog pozorišta, po brojnim ocjenama kritike, zasjenila je biografije mnogih kolega glumaca i izvan ex jugoslavenske umjetničke i glumačke scene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.