Osmi svezak Hrvatskog biografskog leksikona (HBL), koji obuhvaća 1205 natuknica o 1100 osoba, predstavljen je danas u prostorijama Leksikografskog zavoda.
Povijesni dio leksikona razlikuje se utoliko što obrađuje, ne samo pojedince, već i značajne obitelji i skupine, kako je napomenuo akademik Tomislav Raukar koji je zajedno s etnologinjom Aleksandrom Muraj, glavnim urednikom Trpimirom Macanom, ravnateljem Brunom Kragićem te glavnim ravnateljem Antunom Vujićem predstavio svezak.
U svezak su uvrštena prezimena od Kr do Li pa će se tako u njemu naći i velikani kao što su Ivan Kukuljević Sakcinski, Izidor Kršnjavi, Silvije Strahimir Kranjčević, Eugen Kvaternik, Ivan Lacković Croata ili Miroslav Krleža o kojem je napisan najopširniji članak na čak 9 od 714 stranica sveska.
„Ovaj svezak je doprinos hrvatskoj prošlosti i njegovoj baštini. Značenje ovog leksikona je što donosi cijelu galerija osoba koje su se u hrvatskom društvu isticale svojim znanstvenim, političkim ili umjetničkim djelovanjem kako u Hrvatskoj tako i u iseljeništvu“, istaknuo je Raukar.
Trpmir Macan rekao je da je preostalo oko 300 članaka da se upotpuni slovo L, ali kako nije odlučeno hoće li oni ući u sljedeći svezak ili će biti objavljeni na internetu te se osvrnuo na sve manji broj autora koji sudjeluju u pisanju članaka.
Glavni ravnatelj Antun Vujić istaknuo je visoku posjećenost leksikona na internetu čija stranica broji više od 5000 posjeta dnevno.
Komentirajući zadovoljstvo relativno stabilnim izvorima prihoda Zavoda i Zakonom o Leksikografskom zavodu iz 2003. godine, obratio se i prisutnim političarima, predsjedniku Sabora Josipu Leki te potpredsjedniku Nenadu Staziću, apelirajući da se ne donose zakoni dok se prethodni „nisu ni ohladili“ i ističući kako kritika nije upućena samom Saboru, već predlagačima zakona.
Bruno Kragić zaključio je kako je hrvatski leksikografski projekt preživio i teža vremena od onih koja daju prvenstvo ekonomiji nad duhom te ostaje zalog za budućnost.
Predstavljanju su nazočili i predstavnici akademske zajednice – predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Zvonko Kusić, glavni tajnik Pavao Rudan, rektor Sveučilišta u Zagrebu Aleksa Bjeliš, dekani te predstavnici instituta.
Tekst se nastavlja ispod oglasa