Sinodalni put Katoličke crkve u Njemačkoj želi promjene prema homoseksualnosti i kontracepciji te ređenje žena

Georg Bätzing
Foto: snimka zaslona

Predsjednik Njemačke biskupske konferencije Georg Bätzing plenarno zasjedanje je nazvao “velikim uspjehom”. Rekao je kako je ozračje zasjedanja bilo “vrlo povjerljivo, duboko i oslobođeno straha, podržano velikom nadom ‘da možemo promijeniti Crkvu’”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U subotu je završilo treće plenarno zasjedanje Sinodalnog puta Katoličke Crkve u Njemačkoj. Na njemu su podržani nacrti koji pozivaju na blagoslov homoseksualnih parova, ređenje žena te promjenu crkvenog stava o kontracepciji, piše CNA, a prenosi bitno.net

Podržan blagoslov homoseksualnih parova 

Sudionici su posljednjeg dana zasjedanja sa 174 glasa za, 22 protiv i 7 suzdržanih podržali dokument koji poziva na ponovnu procjenu crkvenog pogleda na homoseksualnost. U tekstu dokumenta, između ostaloga, stoji kako “točke 2357 – 2359 i 2395 (Čistoća i homoseksualnost) Katekizma treba revidirati” u sklopu “re-evaluacije homoseksualnosti”.

Istoga dana sa 161 glasa ‘za’ 34 ‘protiv’ i 11 suzdržanih podršku je dobio i dokument koji poziva na blagoslov homoseksualnih parova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Kongregacija za nauk vjere je u ožujku prošle godine ustvrdila kako “Crkva nema, i ne može imati, moć udjeljivanja blagoslova istospolnim zajednicama”.

Podržano ređenje žena za svećenike

Dan ranije glasalo se o tekstu koji poziva na ređenje žena. On je prihvaćen sa 174 glasa ‘za’, 30 ‘protiv’ i 6 suzdržanih. Ovo pitanje u Crkvi nije novo, a na njega se osvrnuo i Ivan Pavao II. godine 1994. godine. Bilo je to u dokumentu Ordinatio sacerdotalis u kojem je naveo kako Crkva “ne smatra sebe ovlaštenom pripustiti žene svećeničkom ređenju”.

Govoreći o istom pitanju u intervjuu za Reuters iz 2018., papa Franjo je kazao: „Ivan Pavao II. tu je bio jasan i zatvorio vrata, ja se na to više neću vraćati.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podržana kontracepcija

Sudionici plenarnog zasjedanja dali su podršku i dokumentu koji poziva na promjenu crkvenog stava po pitanju kontracepcije. Navedeno je kako “supružnici preuzimaju odgovornost za vrijeme kada žele postati roditelji, broj djece kojeg žele imati kao i različite metode obiteljskog planiranja”.

“U tom smislu, u Katekizmu bi se trebali izmijeniti točke: 2366 i 2367, 2396 (Plodnost ženidbe), 2368 – 2370, 2399 (Regulacija začeća)”, navodi se u tekstu koji je dobio 169 glasova podrške, dok je 30 prisutnih bilo protiv, a 6 suzdržano.

Vrijedi naglasiti kako je na zasjedanju izglasan i nacrt koji poziva na formiranje dodatnog savjetodavnog tijela pri izboru biskupa. Ono će se sastojati prvenstveno od laika. Kako navodi Vatican News: “To savjetodavno tijelo će, zajedno s dotičnim katedralnim kaptolom, sastavljati popis prijedloga prikladnih biskupskih kandidata koji se šalje u Rim.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Okupljenima se kao promatrač Sinodalnog puta obratio i nuncij u Njemačkoj, nadbiskup Nikola Eterović. On je istaknuo Papin naglasak na važnosti sinodalnosti u Crkvi, podsjetio na njegova upozorenja protiv “parlamentarizma, formalizma, intelektualizma i klerikalizma”.
Sinodalni put stoga zahtijeva “razlučivanje”. Ne radi se o “istraživanju mišljenja”, već središnju ulogu kao “svjetionik” ima Božja riječ, naglasio je Eterović.
Predsjednik Njemačke biskupske konferencije Georg Bätzing plenarno zasjedanje je nazvao “velikim uspjehom”. Rekao je kako je ozračje zasjedanja bilo “vrlo povjerljivo, duboko i oslobođeno straha, podržano velikom nadom ‘da možemo promijeniti Crkvu’”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.