Sveti Amon – pustinjak, otac istočnog monaštva

Sveti Amon
Foto: Wikimedia Commons

Danas crkva slavi ranokršćanskog sveca sv. Amona, podrijetlom iz Aleksandrije u Egiptu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveti Amon rođen je u Aleksandriji (Egiptu) 288. godine, podrijetlom je iz bogate aleksandrijske obitelji te je rano izgubio roditelje. Kad mu je bilo 22 godine oženio se djevojkom iz plemenite obitelji. Oboje su tada položili zavjet bračne uzdržljivosti. Nakon 18 godina života u čistoći, Amon se povukao u pustinju kod Aleksandrije na brdo Nitriju, južno od jezera Mareotis (danas Maruit) gdje je kao isposnik živio u najstrožoj askezi. U to su se vrijeme tamo sastajali mnogi anahoreti (pustinjaci) koje je Amon okupio u zajednicu.

Navodi se također kako ga je Sveti Antun opat nagovorio da podigne samostane i da svoje pustinjake smjesti u njih. Amonova zajednica brojala je više od 4 tisuće sljedbenika, smještenih u pedesetak samostana. To je mjesto Sveti Jeronim nazvao Božjim gradom. Monasi su se uzdržavali vlastitim radom, proizvodeći odjeću i vino, a kruh su pekli u vlastitim pekarama. Imali su također veliku crkvu s osam svećenika te bili nadaleko poznati po izvrsnom pjevanju psalama.

Amona se uz najslavnijeg pustinjaka, Svetog Antuna opata, smatra ocem istočnog monaštva. Sveti Antun je izuzetno cijenio Amona. Kad je Amon preminuo, godine 348. u dolini Scetis (danas Wadi El Natrun), sveti Antun je iz daljine vidio kako anđeli nose njegovu dušu u nebo. Tom se svecu pripisuju mnoga čudesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.