Umro skladatelj i violist Miroslav Miletić

Foto: HDS

Profesor Miroslav Miletić, istaknuti hrvatski skladatelj, violist, violinist, pedagog i voditelj komornih ansambala preminuo je 3. siječnja u Zagrebu u 93. godini života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rođen je u Sisku 1925. godine. Završio je studij violine na Muzičkoj akademiji u Zagrebu (S. Šulek, I. Pinkava); kompoziciju je učio privatno u Zagrebu, Pragu i Hilversumu. Četiri je godine pohađao tečajeve suvremene glazbe u Darmstadtu.

Čitav svoj radni vijek aktivan je kao instrumentalist na violi. Uz veliko orkestralno iskustvo posebno je cijenjen bio kao komorni glazbenik. Od 1946. djeluje kao solo violist Simfonijskog orkestra RT Zagreb i Zagrebačke filharmonije. 1959. godine osnovao je Kvartet „Pro Arte“ s kojim je odsvirao velik broj turneja, njegujući osobito glazbu 20. stoljeća i glazbu hrvatskih autora. Od 1959. do umirovljenja 1982. profesor je viole na Glazbenoj školi „Pavao Markovac“ u Zagrebu, odgojivši mnogo generacija hrvatskih violista.

S velikim iskustvom prakse komornog i orkestralnog glazbenika, Miletić je stvorio jedan od najvećih skladateljskih opusa u hrvatskoj glazbi. Neopterećen akademizmom i trendovima, skladao je lako i brzo, okušavši se u brojnim glazbenim vrstama. Posebno velik i značajan je njegov opus komorne glazbe, odlično prihvaćen od izvođača i publike što je doprinijelo činjenici da je Miletić već desetljećima među najizvođenijim hrvatskim skladateljima ozbiljne glazbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bio je najstariji aktivni redovni član Hrvatskog društva skladatelja, koji je sve do posljednjih tjedana života sudjelovao na projektima i aktivnostima Društva, a često ga se moglo sresti na koncertima i na drugim priredbama. Njegov široki smiješak i dobro raspoloženje pratili su ga kroz cijeli dugi i aktivni život i s lakoćom su prelazili na okolinu. Među brojnim generacijama izvođača bio je omiljen, kao i njegova glazba.

Bio je dobitnik brojnih nagrada i priznanja:

Nagrada fondacije „Gaudeamus“ (1959.); Zlatni lav u Veneciji za filmsku glazbu (1960.); Dvije zlatne medalje u Vercelliju (1966.); Dvije nagrade JRT; Zlatno sunce grada Dubrovnika (1999.); Vjesnikova nagrada „Josip Štolcer Slavenski“ (2002.); Nagrada grada Siska za životno djelo i značajan doprinos ugledu grada Siska (2007.); Diskografska nagrada „Porin“ za životno djelo (2009.). U čast svog sugrađanina u Sisku su 2000. utemeljeni „Dani glazbe Miroslava Miletića“ kao godišnja manifestacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednji ispraćaj Miroslava Miletića bit će u četvrtak 11. siječnja 2018. godine u 14:30 sati na zagrebačkom krematoriju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.