(VIDEO) 2. travnja 1878. Antun Dobronić – hrvatski skladatelj i glazbeni pisac

Foto: Enciklopedija Leksikografskog zavoda, www.commons.wikimedia.org/

Dobronić, Antun, hrvatski skladatelj i glazbeni pisac (Jelsa, 2. IV. 1878 – Zagreb, 12. XII. 1955). Isprva samouk, sustavnu je glazbenu naobrazbu završio razmjerno kasno, 1912., kada je diplomirao studij kompozicije i dirigiranja na Konzervatoriju u Pragu (V. Novak, K. Stecker). Po povratku u domovinu podučavao je glazbu u Splitu, Arbanasima i Zagrebu (1922–40. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobronićev opsežni skladateljski rad (oko 200 opusa), spisateljski rad (više od 700 članaka i studija) te pedagoška djelatnost usmjereni su ponajprije prema afirmaciji estetike tzv. nacionalnog smjera. I dok je u ranijim raspravama, nastalima prije odlaska u Prag još moguće Dobronića prepoznavati kao prosvjetitelja i estetičara koji kriterij umjetničke vrijednosti i slobode pretpostavlja kriteriju nacionalne opredijeljenosti, dotle tekstovi iz 1920-ih i 1930-ih otkrivaju njihova autora kao nepomirljiva zagovornika »čistoga rasnog izraza« na kojem se jedino može izgrađivati autentična glazbena kultura jednoga naroda.

Isključivost tih pogleda ogleda se i u Dobronićevu skladateljstvu. U osnovi liberalni neoklasicist i nekonvencionalan pri uporabi disonance, u ranim je radovima poput orkestralnoga Karnevala (1913), zborskoga ciklusa Pjesme neostvarene ljubavi (1915/16) ili jednostavačnoga Prvoga gudačkoga kvarteta (1917) očitovao svježu invenciju djelomice ekspresionističkog naboja. Međutim, u potonjim djelima (8 simfonija), u opsežnom glazbenoscenskom (12 opera, 6 baleta, 4 scenske glazbe) i vokalnom opusu, usredotočenost na folklorne citate pretežito je narušavala ravnotežu oblika. Unatoč velikoj želji za sintezom pučkoga glazbenoga izričaja i suvremenog europskog skladateljskog artizma, Dobronić nije u folkloru uspijevao ni prepoznati ni pokrenuti njegove unutarstrukturne energije, nego je »primjenjivao heterogenu tehniku, koja je u većini slučajeva protivna duhu naše narodne muzike« (P. Markovac).

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.