Šesnaestu godinu zaredom u Muzeju Grada Zagreba održava se tradicionalna edukativna manifestacija „Žive slike“. Svi koji se zateknu na Gornjem gradu, danas i sutra u Opatičkoj 20, od 11 do 14 sati besplatno će moći prošetati Muzejom i razgovarati s kraljem Belom IV., prvim zagrebačkim biskupom Duhom, Crnom kraljicom Barbarom Celjskom, klarisom Juditom Petronilom Zrinski, barunicom Ana Marijom Rauch, arhitektom Viktorom Kovačićem, pjesnikom Tinom Ujevićem, dramskom umjetnicom Ninom Varvom, izumiteljem Slavoljubom Penkalom, trgovcem Naumom Mallinom, gradskim sucem Adamom Baloghm, prvom kondukterkom Paulom Landsky i drugima koji će svim posjetiteljima protumačiti povijesna događanja iz svog vremena.
Ovaj vrlo zanimljiv i edukativan muzejski projekt organizira se tijekom zadnjeg fašničkog vikenda po uzoru na slično događanje koje je priređivano krajem 19. st. u Zagrebu, a zasniva se na kostimiranju svih djelatnika Muzeja, vanjskih suradnika i prijatelja Muzeja u likove iz zagrebačke prošlosti. Likovi se posjetiteljima predstavljaju u prvom licu tumačeći osobnu povijest i povijest grada u vremenu u kojem su živjeli te će tako neki od likova voditi i kroz izložbu „Odjeci s bojišnice – Zagreb u Prvom svjetskom ratu“.
Iz Muzeja najavljuju kako će se ove godine, uz stalni postav, pojaviti i neke nove znamenite osobe te je tako u povodu 200. obljetnice rođenja, oživljen lik biskupa Josipa Jurja Strossmayera (Osijek, 1815. – Đakovo, 1905.) koji će govoriti o gradnji đakovačke katedrale, Ilirskom pokretu, osnivanju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te o zbirci slika starih majstora koju je darovao HAZU. Biskup Strossmayer pomagao je rad hrvatskih škola, knjižnica, časopisa, umjetnika i novinara. Manje je poznato da je njegovim zalaganjem Marija Jurić Zagorka primljena u uredništvo Obzora, unatoč protivljenju uredništva. Tako je biskup Strossmayer postao pionirom borbe za ženska prava.
Arhitekt Željko Kovačić vodio je obnovu zagrebačke crkve sv. Blaža 100 godina nakon njezine izgradnje. Na Živim slikama tumačit će lik arhitekta Viktora Kovačića koji je crkvu projektirao. Zbog tadašnjih ratnih prilika, ali i zbog smjenjivanja Viktora Kovačića s vođenja gradnje, unutrašnjost crkve nije dovršena. Arhitekt Kovačić posjetiteljima će govoriti o projektu i izgradnji crkve početkom 20. stoljeća te o njezinoj obnovi 2015. godine, čime je crkva dobila svoj konačni izgled.
Novi su likovi na Živim slikama i trgovac Naum Mallin koji je putovao na Prvu svjetsku izložbu u Londonu, u rujnu 1851. godine. Na dugotrajno putovanje krenuo je diližansom iz Zagreba, a potom nastavio vlakom dok će pjesnik Tin Ujević govoriti o svojemu životu u Parizu od 1913. do 1919. godine, gdje se susretao i družio s Apollinaireom, Trockim, Picassom, Modiglianijem i drugima.
U sklopu manifestacije, u predvorju Muzeja u subotu, 14. veljače od 11 do 14 sati organizirana je radionica fašničkih maski. Ulaz je za sve posjetitelje slobodan, a osiguran je i tumač za hrvatski znakovni jezik.
Iz Muzeja preporučuju dolazak iz smjera Kamenitih vrata kroz Opatičku ulicu radi posebne regulacije prometa povodom inauguracije predsjednice Republike Hrvatske.
Više informacija o regulaciji prometa možete pogledati ovdje.
Izvor: narod.hr
Photo: MGZ