Bugarska, Grčka, Rumunjska i Srbija započeli pregovore oko kandidature za SP 2030.

Foto: Thinkstock

Ministri sporta Bugarske, Grčke, Rumunjske i Srbije započeli su pregovore oko zajedničke kandidature za domaćina svjetskog nogometnog prvenstva 2030. godine, potvrdio je bugarski ministar mladih i sporta Krassen Kralev u razgovoru za bugarsku nacionalnu televiziju BNT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijest o zajedničkoj kandidaturi balkanskih zemlja za domaćinstvo SP-a objavljena je prije četiri dana nakon sastanka u Bugarskoj na kojem su bili predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, bugarski premijer Bojko Borisov, premijerka Rumunjske Viorica Dancila, te grčki premijer Alexis Tsiapras od kojeg je navodno krenula cijela ideja.

No, sada se otišlo i korak dalje i ministri sporta započeli su pregovore. Prema riječima bugarskog ministra takva kandidatura bi bila važan politički simbol, dokaz da i balkanske zemlje mogu zajedno raditi u području sporta, te braniti zajedničke političke i gospodarske interese.

Vijest o mogućoj zajedničkoj kandidaturi za domaćina World Cupa izazvala je veliki interes u spomenutim zemljama, međutim dio stručnjaka smatra kako će to biti teško izvedivo zbog loše sportske infrastrukture. Među skepticima je i najbolji bugarski nogometaš svih vremena Hristo Stoičkov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jedna je stvar podnijeti zahtjev za domaćinstvo, to svatko može. Međutim, ne može svatko i pobijediti,” kazao je Stoičkov za BNT.

Katar je domaćin idućeg svjetskog prvenstva koje je na rasporedu 2022. godine, a četiri godine kasnije najbolji nogometaši svijeta igrat će na turniru u SAD, Meksiku i Kanadi.

World Cup 2030. bit će slavljenički jer će se na njemu obilježiti 100-ta godišnjica od prvog SP-a 1930. u Urugvaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sada su zajedničku kandidaturu podnijeli Argentina i Urugvaj, te Tunis, Alžir i Maroko. SP 2030. želi i Ujedinjeno Kraljevstvo zajedno s Irskom, a očekuju se i kandidature Španjolske i Portugala, te Sjeverne i Južne Koreje, Kine i Japana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.