El Clasico: Hoće li se netko pridružiti Šukeru i Prosinečkom?

Foto: fah

U subotu će se na stadionu Santiago Bernabèu odigrati 230. El Clasico, računajući sva natjecanja, a Hrvatska bi mogla imati trojicu svojih nogometaša u toj utakmici, Luku Modrića i Matea Kovačića u dresu Reala, te Ivana Rakitića, koji je zaliječio ozljedu desne noge, u redovima Barcelone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadamo se da će se netko od njih upisati u strijelce. Aktualni predsjednik HNS-a Davor Šuker četiri je puta bio strijelac za Real, dva puta u prvenstvu (7.12.1996. Real Madrid – Barcelona 2:0, 1.11.1997. Real Madrid – Barcelona 2:3 ) i dva puta u Kupu kralja (1996/1997. Barcelona – Real Madrid 3:2, Real Madrid – Barcelona 1:1), a jedan pogodak za “kraljeve” zabio je Robert Prosinečki u prvenstvenoj utakmici iz listopada 1991. (Real Madrid – Barcelona 1:1) .

Posljednjih godina u glavnim ulogama su dvojica igrača, Lionel Messi i Cristiano Ronaldo. No, u subotu bi se moglo dogoditi da će Barca igrati bez Messija, koji je pauzirao od 26. rujna zbog ozljede koljena. Argentinac je tek u ponedjeljak počeo trenirati sa suigračima i njegov nastup je pod upitnikom.

Messi je dosad propustio samo dva Clásica i Real je u tim susretima profitirao (1.4.2006. Barcelona – Real Madrid 1:1, 23.12.2007. Barcelona – Real Madrid 0:1).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo je Messi, koji je odigrao 30 derbija, najbolji strijelac (21 gol) i najbolji asistent (13 dodavanja) u povijesti El Clásica.

Cristiano Ronaldo se nalazi na trećem mjestu po broju postignutih pogodaka sa 15 golova. Ali, Real ima još jednog igrača koji uvijek pruža dobre partije u dvobojim sa Barcom, a to je Karim Benzema, koji se vraća na teren nakon mjesec dana pauze. U 20 nastupa Benzema je upisao 7 golova i 6 asistencija, a bio je strijelac u posljednja četiri dvoboja na Realovu stadionu.

Pet El Clasica za povijest

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U dosadašnjih 229. El Clasica ipak se ističe pet klasika. U pamćenju ostaje prvi El Clasico, kada je 1902. godine u polufinalu Kupa kralja Barca slavila s 3:1. Jedan od strijelaca za pobjedničku momčad bio je Švicarac Joan Gamper, koji je osnovao FC Barcelonu tri godine ranije. Utakmicom na stadionu Hipodrom u Madridu ujedno je obilježena krunidba španjolskog kralja Alfonsa XIII.

Važnu povijesnu dimenziju ima i finale Kupa kralja iz lipnja 1936. godine. Utakmica je odigrana mjesec dana uoči izbijanja građanskog rata u Španjolskoj (1936-1939), a Real Madrid je pobijedio Barcelonu 2:1. Nakon pobjede Narodne fronte, odnosno republikanaca, na parlamentarnim izborima 1936. generali predvođeni Franciscom Francom izveli su vojni puč protiv legalno izabrane španjolske vlade, i zemlja se vrlo brzo našla podijeljena, te u ratnom kaosu. U tom ratnom vihoru stradao je i predsjednik Barcelone Josep Sunyol, kojeg su ubile jedinice generala Franca samo dva mjeseca nakon finalne utakmice. Sljedeće godine Barca je otišla na turneju po Meksiku, a mnogi igrači odbili su se vratiti u Španjolsku.

Uzvratna utakmica 1. kola Kupa prvaka 23. studenoga 1960. godine označila je kraj dominacije Reala u tom natjecanju. U prvoj utakmici na stadionu Bernabeu rezultat je bio 2:2, a u uzvratu na Camp Nou Barca je slavila 2:1, te je tako izbacila Real iz Kupa prvaka i to već u 1. kolu. Prethodno je Real, predvođen Alfredom di Stefanom, osvojio prvih pet izdanja Kupa prvaka u razdoblju od 1956. do 1960.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod trenerskom palicom Johana Cruyffa Barca je u razdoblju od 1990.–1994. četiri puta zaredom bila prvak Španjolske, a 1992. osvojili su i svoj prvi naslov europskog prvaka. Kruna te dominacije dogodila se u prvenstvenom dvoboju na Camp Nou 20. siječnja 1994., kada je Barcelona deklasirala Real sa 5:0, uz “hat-trick” Brazilca Romarija.

Iako najuvjerljivija Barcina gostujuća pobjeda protiv Reala potiče iz 1974., kada ih je Johan Cruyff, kao najbolji svjetski nogometaš tog vremena, predvodio do slavlja od 5:0 na stadionu Bernabeu, Realovi navijači smatraju najvećim poniženjem poraz od 2:6 na Bernabeu u sezoni 2008./2009. Po dva pogotka za Barcu zabili su tada Thierry Henry i Lionel Messi, a u strijelce su se još upisali i Carles Puyol te Gerard Pique. Bila je to sezona u kojoj je Barca osvojila trostruku krunu, domaće prvenstvo i kup, te Ligu prvaka, a sve pod vodstvom bivšeg igrača “blaugrane” Pepa Guardiole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.