(FOTO) Rijeci Rabuzinovo sunce, dvostruka kruna, Dinamo potonuo u Varaždinu zahvaljujući amaterskoj igri svoje obrane

Nakon naslova prvaka nogometaši Rijeke osvojili su i Kup Hrvatske, dvostruka kruna ide na Rujevicu, uspjeh je to koji još niti jednom hrvatskom nogometnom klubu nije pošao za rukom, osim, naravno, Dinamu te Hajduku. Uz Dinamo, Hajduk te Rijeku naslov hrvatskog prvaka ima i momčad Zagreba, koja je davne 2002. godine osvojila titulu. No, Zagreb te godine nije bio pobjednik Kupa.

Riječani su u finalu Kupa, u Varaždinu, slavili dobrim dijelom zbog katastrofalne igre obrane Dinama. Na trenutke je izgledalo kako su igrači obrane bivšeg hrvatskog prvaka obični amateri zalutali na prvoligaške terene. Toliko grešaka Riječani su uspjeli kazniti. Nakon 12 godina momčad Dinama ostala je bez trofeja.

No, idemo redom.

Nakon što je osvojila prvi naslov prvaka, Rijeka je u finalu Kupa u Varaždinu pobijedila Dinamo 3-1 i prvi put u povijesti osvojila dvostruku krunu.

Golove za novo slavlje Riječana zabili su Mario Gavranović (24, 47) i Dario Župarić (73), dok je pogodak za ‘modre’ zabio Dani Olmo (38).

Rijeka je ovim trijumfom po četvrti put slavila u Kupu u svom petom finalu, dok je Dinamo u 20. finalu upisao peti poraz. Zanimljivo, Dinamo je tek četvrti put ostao bez trofeja u sezoni, a to se ‘modrima’ dogodilo i 1992., 1995. i 2005. godine.

Rijeka je daleko bolje ušla u utakmicu i u prvih 15 minuta stvorila je dvije lijepe prilike. U 10. minuti Mišić je sjajnim proigravanjem ‘vanjskom’ proigrao Gavranovića koji je pucao iz prve, ali je Zagorac obranio. U 14. minuti ponovo je Gavranović imao priliku. U gužvi ispred gola uspio je osvojiti loptu i pucati, ali nedovoljno precizno.

Svoju premoć Rijeka je okrunila pogotkom u 24. minuti. Andrijašević je pobjegao Dinamovoj obrani, te pucao iskosa, no Lešković je njegov udarac blokirao. Lopta je ponovo stigla do Andrijaševića koji je povratnom loptom uposlio Gavranovića, a švicarski napadač je zabio u suprotni kut za 1-0.

Dinamo je prvi put zaprijetio u 31. minuti, no Soudani je pucao pored gola. Bio je to prvi udarac ‘modrih’ prema suparničkom golu. Ipak, sedam minuta kasnije Dinamo je stigao do izjednačenja, a pogodak je postigao Dani Olmo. Matel je ubacio iz prekida, a lopta se odbila do mladog Španjolca koji je zabio za 1-1.

Do kraja poluvremena više nije bilo uzbuđenja, no nastavak susreta sjajno je počeo za nove hrvatske prvake. Već u 47. minuti Rijeka je ponovo povela, a drugi pogodak na utakmici i sedmi u Kupu zabio je Gavranović. Mišić je nabacio iz kornera, a Gavranović na drugoj vratnici glavom zabio za 2-1. Deset minuta kasnije Dinamo je mogao izjednačiti. Olmo i Pavičić su ispremiješali obranu Rijeke, lopta je došla do Soudanija koji pucao s desetak metara pogodivši vratnicu. Lopta se odbila do Gojaka koji je pokušao glavom, ali je pucao pored gola. U 68. minuti Hodžić je imao zicer, no s pet, šest metara je pucao slabo i Prskalo je bez većih problema zaustavio njegov udarac.

U trenucima kada se činilo da će Dinamo iskoristiti veliki pritisak, Rijeka je zabila za 3-1. I to ponovo nakon ubačaja iz kornera. Mišić je ubacio, a Župarić lijevom nogom zabio iz okreta.

Do kraja utakmice Dinamo je prijetio, ali bez konkretnme završnice.

DINAMO – RIJEKA 1-3

VARAŽDIN. Stadion Varteks – 9,000 gledatelja; Sudac: Ante Vučemilović-Šimunović iz Osijeka.

Strijelci: 0-1 Gavranović (24), 1-1 Olmo (38), 1-2 Gavranović (47), 1-3 Župarić (73)

Žuti kartoni: Pivarić, Hodžić, Olmo, Henriquez / Vešović, Elez, Ristovski, Andrijašević, Bradarić

Crveni kartoni: –

DINAMO: Zagorac – Matel, Lešković (od 53. Soldo), Schildenfeld, Pivarić – Pavičić, Gojak (od 59. Sammir), Machado, Soudani, Olmo, Hodžić (od 75. Henriquez)

RIJEKA: Prskalo – Ristovski (od 85. Žuta), Elez, Župarić, Vešović – Mišić, Bradarić, Andrijašević (od 60. Maleš) – Bezjak, Gorgon (od 74. Čanađija), Gavranović.