BiH će primiti sve svoje državljane iz Islamske države, ali će morati snositi zakonske posljedice

Foto: fah

Bosna i Hercegovina obvezna je primiti svakog svog državljanina, uključujući i one koji su u inozemstvu počinili kaznena djela i sudjelovali u terorističkim aktivnostima, no takve osobe će po povratku u zemlju morati snositi zakonske posljedice za svoje postupke, izjavio je u utorak ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirajući najave i zahtjeve da BiH primi osobe koje su proteklih godina otišle u Siriju i Irak i tamo boravile na teritoriju koje je kontrolirala teroristička organizacije Islamska država (IS), Mektić je novinarima u Sarajevu kazao kako se ne može dopustiti da u BiH dolazi tko god to poželi, ali je jasno da zemlja svoje državljane mora prihvatiti.

>BiH: Među ilegalnim migrantima otkrili pet Afganistanaca povezanih s terorizmom

>Na Interpolovim tjeralicama 19 državljana BiH osumnjičenih za terorizam, najmlađi 23-godišnjak iz Velike Kladuše

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Mektić: Terorist uhićen u Sarajevu bio je šef obavještajne službe tzv. Islamske države

“Ne možemo mi biti rezervna opcija kome god padne na pamet doći u BiH”, kazao je Mektić.

Na sastanku ministara vanjskih poslova država-članica koalicije za borbu protiv Islamske države, koji je 6. veljače održan u Washingtonu, američki državni tajnik Mike Pompeo izrijekom je prenio zahtjev svoje vlade da zemlje čiji su državljani zarobljeni kao pripadnici ili simpatizeri IS-a u Siriji i Iraku preuzmu te osobe iz zatvora u kojima se sada nalaze i same ih procesuiraju zbog povezanosti s terorističkim aktivnostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak tu je obvezu u ime BiH preuzeo, a Mektić je ranije potvrdio kako se pregovara o prihvatu najmanje dvije osobe koje su se borile u redovima IS-a te su zarobljene u borbama s koalicijskim snagama.

Žene i djeca iz BiH u izbjegličkim logorima nakon pada IS-a

U međuvremenu se otvorio problem žena i djece povezanih s BiH, koje su muževi odnosno očevi proteklih godina odveli u Siriju ili Irak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema različitim podacima, na teritoriju pod kontrolom IS-a u jednom je trenutku bilo barem 60 žena povezanih s BiH i vjerojatno isto toliko djece, a nitko ne zna koliko je djece, čiji su roditelji državljani BiH, rođeno u Siriji i Iraku.

Brojni među njima sada su u izbjegličkim logorima na sirijsko-turskoj granici koje drže kurdske snage i ne mogu nikamo jer uglavnom nemaju nikakve dokumente niti su im vlasti zemalja čiji su državljani ponudile konzularnu pomoć.

Mediji su ranije ovog tjedna objavili pismo jedne 22-godišnje djevojke, podrijetlom iz BiH, koja je vlastima svoje zemlje, u osobno i u ime još dvije žene slične sudbine, poslala pismo u kojemu ih moli da joj osiguraju povratak u zemlju.

“Nas tri, bosanske državljanke, apeliramo da nas Bosna i Hercegovina vrati natrag i našu maloljetnu djecu u normalan život, koji smo nekad imali. Spremni smo podnijeti i sudski proces, koji će sigurno uslijediti prilikom povratka u našu državu”, napisala je djevojka u pismu koje je njena majka proslijedila Radiju Slobodna Europa (RFE).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pismu je objasnila kako ima dvoje djece, a druge dvije žene, u čije ime je pisala, imaju četvero odnosno troje djece.

“Mi smo otišle pod pritiskom i silom naših muževa, ne svojevoljno. Ja sam imala samo 18 godina kad sam otišla, bilo me jako strah posljedica koje će uslijediti ako ne odem, a druge dvije žene su bile također pod pritiskom zbog svoje djece”, stoji u pismu.

Ministar Mektić u utorak je kazao kako će ključnu ulogu pri eventualnom prihvatu takvih osoba u BiH imati njihovo državljanstvo, ali i državljanstvo muževa odnosno očeva.

U obvezi smo prihvatiti i one koji imaju državljanstvo BiH i to ne možemo spriječiti, no provjerit ćemo je li osoba počinila neko kazneno djelo”, kazao je ministar sigurnosti BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.