BiH: Radončićeva stranka ipak će biti dio nove vladajuće koalicije

epa07076686 Fahrudin Radoncic, candidate for the Muslim member of Presidency in Bosnia and Herzegovina speaks to reporters after casting his vote in the country's general elections in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, 07 October 2018. More than three million Bosnian citizens are expected to vote in the country's general elections. In the eighth elections in Bosnia, 72 political parties and 15 candidates for the three members of the Bosnian Presidency were registered. EPA/FEHIM DEMIR

Stranka Savez za bolju budućnost (SBB), koju vodi medijski tajkun Fahrudin Radončić, bit će dio nove vlasti u Bosni Hercegovini, odluka je koju je u četvrtak donijelo predsjedništvo te stranke na sjednici u Sarajevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednica SBB-a Adisa Omerbegović-Arapović kazala je novinarima kako je takva odluka donesena na temelju procjene stanja i zaključka po kojemu stranka treba biti “kohezivni faktor” u okolnostima koje vladaju u BiH, iako i dalje ocjenjuju kako su izbori u listopadu 2018. godine obilježeni nizom nepravilnosti koji su doveli do lošeg rezultata SBB-a.

“Trenutak zahtijeva da interese države i naroda stavimo iznad osobnih animoziteta. Sloga i partnerstvo je ono što biramo za ovaj trenutak”, kazala je Omerbegović-Arapović dodajući kako to znači da će predstavnici SBB-a sada otvoriti pregovore s potencijalnim partnerima o sudjelovanju u vlasti na državnoj i na razini Federacije BiH.

Radončićeva stranka je ovime zapravo prihvatila poziv za sudjelovanje u vlasti kojega joj je uputio Bakir Izetbegović, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iztebegović je Radončića ranije dva puta porazio u izbornoj utrci za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, pri čemu nitko od njih nije štedio riječi u razmjeni uvreda i uzajamnih optužbi za kriminal, korupciju i izdaju nacionalnih interesa.

Radončićev SBB ima tek dva od 42 zastupnika u Zastupničkom domu parlamenta BiH, no koaliranje je važno za SDA kako bi na taj način umanjila kapacitete oporbe, a istodobno pokušala navesti Radončića da sudjeluje u rušenju sadašnje vlade Sarajevske županije iz koje je Izetbegovićeva stranka isključena.

Omerbegović-Arapović je u četvrtak kazala kako SBB ipak neće dovoditi u pitanje opstanak vlade Sarajevske županije, koju vodi blok lijevog centra, a SBB je dio vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDA je ranije načelno dogovorila koaliranje na državnoj razini s HDZ BiH i Savezom nezavisnih socijaldeokrata (SNSD), kojega predvodi Milorad Dodik.

Nakon toga Izetbegović je na ulazak u tu koaliciju uspio nagovoriti i Demokratsku frontu (DF) Željka Komšića, nominalno stranku ljevice, a Radončiću, čija je stranka definirana kao bošnjačka, kao “mamac” za sudjelovanje u vlasti ponudio je poziciju ministra sigurnosti BiH iz kvote koja pripada Bošnjacima.

Omerbegović-Arapović je nakon sjednice stranačkog vrha kazala kako još nisu odlučili hoće li Radončić prihvatiti tu poziciju ili će ostati zastupnik u Domu naroda parlamenta BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To ćemo naknadno odlučiti”, kazala je potpredsjednica SBB-a.

SDA planira za sebe zadržati mjesto ministra vanjskih poslova, dok će kandidat DF-a vjerojatno biti ministar obrane.

HDZ-u će, sukladno dogovoru stranačkih čelnika postignutom sredinom travnja, pripasti mjesta ministra pravosuđa, financija i civilnih poslova, dok će SNSD dobiti poziciju predsjedatelja Vijeća ministara, ministra vanjske trgovine, izbjelica te prometa i komunikacija.

Radončićeva stranka trebala bi biti i dio nove vlade Federacije BiH, u kojoj je zajedno sa SDA i HDZ-om sudjelovala i u protekle četiri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Zastupničkom domu parlamenta Federacije BiH SBB ima osam od 98 zastupnika, a oni će osigurati solidnu natpolovičnu većinu novoj vladajućoj koaliciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.