BiH zabrinuta zbog najava odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori

Vlasti Bosne i Hercegovine odlučile su reagirati na najave da bi Hrvatska na području Trgovske gore mogla graditi odlagalište radioaktivnog otpada, najavljeno je u ponedjeljak iz Vijeća ministara BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju dostavljenom medijima stoji kako je, u povodu informacija o ponovnom aktualiziranju pitanja odlaganja radioaktivnog otpada na lokaciji koja se nalazi na samoj granici Hrvatske s BiH, predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić zadužio Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH da hitno reagira.

Najavljeno je kako će ministar Mirko Šarović tim povodom održati hitan sastanak s predstavnicima vlasti iz Hrvatske.

U razgovore će biti uključeni i predstavnici vlada Federacije BiH i Republike Srpske, a Vijeće ministara BiH bi već na prvoj narednoj sjednici trebalo dobiti cjelovitu informaciju i odlučiti o daljnjim koracima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Napominjemo da je sukladno europskoj konvenciji o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica Hrvatska trebala izvijestiti BiH o aktivnostima vezanim za izbor Trgovske gore kao lokacije za odlaganje radioaktivnog otpada, kao i da je BiH trebala aktivno sudjelovati u postupku procjene utjecaja na okoliš, što u ovom slučaju nije učinjeno”, stoji u priopćenju iz ureda predsjedatelja Vijeća ministara BiH.

Načelnici šest općina s područja BiH u travnju su potpisali zajedničko pismo kojim su izrazili prosvjed zbog moguće gradnje odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.

U općinama Novi Grad, Kostajnica, Bosanska Krupa, Bužim, Cazin i Velika Kladuša ocijenili su kako bi time bio ugrožen okoliš i na bosanskohercegovačkoj obali rijeke Une i zdravlje njihovih stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obrušili se na Hrvatsku

“Smatramo da je nedopustivo da jedna moderna država, članica EU, krši europske konvencije i europske zakone na štetu svojih, ali i građana susjedne BiH. Hrvatska je svojom odlukom, kojom je za mjesto odlaganja radioaktivnog otpada izabrala Trgovsku goru u općini Dvor, svjesno prekršila članak 3. europske konvencije o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica, koji govori o obavezi obavještavanja i aktivnog uključivanja u postupak procjene utjecaja na okoliš i susjedne države”, navedeno je u pismu kojim je istodobno zatražena i reakcija vlasti na entitetskim i držanoj razini.

Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost izvijestio je nedavno općinu Dvor da sudjeluje u procesu odabira lokacije za Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada. Državni zavod pozvao se na nedavno donesenu Strategiju zbrinjavanja radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora i istrošenog nuklearnog goriva, a time se aktualizira Trgovska gora na Banovini kao moguća lokacija budućeg odlagališta nuklearnog otpada. Strategija, donesena u listopadu prošle godine, predviđa da se sav sadašnji i budući medicinski i nemedicinski radioaktivni otpad u Hrvatskoj, uključujući i dio otpada iz NE Krško, zbrinjava na jednoj lokaciji, no izrijekom se ne spominje gdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska ima obvezu zbrinuti polovicu radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva koje se trenutno skladišti u Nuklearnoj elektrani Krško.

Još 1999. godine u Prostornom planu RH Trgovska gora određena je kao jedina lokacija za gradnju odlagališta nisko i srednjeradioaktivnog otpada, no od toga se ubrzo načelno odustalo nakon pritiska zelenih i lokalne politike. No lokacija kao takva nikad nije brisana iz prostornog plana.

Obveza je svih država Europske unije da do kolovoza ove godine predstave nacionalne programe koji će sadržavati konkretne podatke o tome kada će se, gdje i na koji način zbrinuti istrošeno nuklearno gorivo i radioaktivni otpad uz primjenu najviših sigurnosnih standarda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.