Biskupska konferencija BiH: Islamska zajednica nema pravo upravljati crkvom u Jajcu

Foto: KTA

Biskupska konferencija Bosne i Hercegovine smatra neprihvatljivim zahtjev Islamske zajednice da joj se preda upravljanje nad građevinom u Jajcu koja je izgrađena kao katolička crkva a nakon pada bosanskog kraljevstva pod osmansku vlast u XVI. stoljeću pretvorena u džamiju i taj čin tumači kao udar na složene međunacionalne odnose u BiH i na identitet katolika koji u njoj žive, stoji u očitovanju koje je u srijedu prenijela Katolička tiskovna agencija BK BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U očitovanju koje potpisuje vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić Biskupska konferencija Bosne i Hercegovine podsjeća kako je sporna građevina nastala kao krunidbena i oprosna samostanska crkve sv. Marije sa zvonikom sv. Luke, koja je padom Jajačke banovine 1528. godine oduzeta Katoličkoj Crkvi i bila pretvorena u džamiju.

Godine 1832. cijeli objekt je izgorio u požaru i nikada poslije toga nije bio obnavljan niti korišten u sakralne svrhe.

Austro-ugarske vlasti u Bosni i Hercegovini proglasile su crkvu sv. Marije sa Zvonikom sv. Luke nacionalnim spomenikom i predale je na upravljanje Zemaljskom muzeju u Sarajevu. Od tada pa do dana današnjeg, crkva sv. Marije uživa najvišu zaštitu države kao nacionalni spomenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2007. godine brigu o ovom nacionalnom spomeniku vodi Javna ustanova „Agencija za kulturno-povijesnu i prirodnu baštinu i razvoj turističkih potencijala grada Jajca“, uz nadzor nadležnih federalnih i državnih institucija.

“Stoga smo iznenađeni zahtjevom Islamske zajednice u BiH da se crkva sv. Marije sa Zvonikom sv. Luke preda u legitimni posjed Islamskoj zajednici, koja se legitimira kao vlasnik crkve i zemljišta. Prisiljeni smo takvu zahtjevu se usprotiviti jer Zakonik crkvenoga prava ne ostavlja mogućnost mjesnim biskupima niti biskupskim konferencijama pristajati na otuđenje crkvene imovine, napose sakralnih objekata nasilnim putem nego ih obvezuje na povrat tako otuđenih objekata i sudskim putem, kada i ako je to nužno”, stoji u očitovanju BK BiH.

Bosanskohercegovački biskupi ističu kako su u ovom slučaju nepobitne povijesne činjenice baš kao i to da povijesna nepravda učinjena prema Katoličkoj Crkvi u ovom i nizu drugih slučajeva koja se upravo stoga ne odriče svoga prava na povrat nasilno oduzete krunidbene crkve u Jajcu koju katolički puk u Bosni i Hercegovini doživljava kao dio svoga identiteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navode i kako su svjesni da ovaj slučaj može izazvati neželjene posljedice i narušiti ionako krhke međuvjerske i međunacionalne odnose, ne samo u Jajcu nego i u cijeloj ovoj državi.

Biskupi su stoga zatražili ka se Crkvi prizna status sudionika u sudskom postupku koji se u ovom predmetu vodi u Jajcu te ističu kako ona smatra neprimjerenim zahtjev Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini za predaju u posjed jajačke crkve jer je nepobitna povijesna činjenica da je ta ona nasilno oduzeta od izvorne vlasnice, Katoličke Crkve.

Kao razumno rješenje sukladno potrebi gradnje suživota u razumijevanju i uvažavanju u BiH predlažu da jajačka crkva ostane nacionalnim spomenikom kulture koji će biti restauriran i biti dostupan svim građanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naše je mišljenje da tako treba ostati jer bi svaka druga odluka mogla izazvati goleme posljedice na međuvjerske i međunacionalne odnose u Bosni i Hercegovini, kao i na opću sigurnost”, upozorili su bosanskohercegovački biskupi.

Travničko muftijstvo IZ u BiH ranije je svoj zahtjev da preuzme upravjanje crkvom pravdalo tvrdnjom kako je to stoljećima njihovo vlasništvo te kako općinska agencija za prirodno-kulturno nasljeđe time zapravo upravlja nezakonito.

Tvrde i kako nije jasno je li crkva izgrađena u XII stoljeću pripadala “bosanskim krstajnima” ili pak Katoličkoj Crkvi. Priznaju ipak kako je ona “Iz određenih razloga” 1582. godine prenamijenjena u džamiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.