Utorak, 22 travnja, 2025
23.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Bivši pripadnici JNA nemaju pravo na povrat stanova

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski sud za ljudska prava presudom koja je objavljena u četvrtak ustvrdio je kako pripadnici bivše JNA nemaju pravo na povrat stanova koje su do raspada bivše Jugoslavije godine koristili na području Bosne i Hercegovine ukoliko su nakon toga rješili svoje stambeno pitanje u nekoj od država nastalih na području bivše Jugoslavije, priopćeno je iz ureda zastupnice BiH pred sudom u Strasbourgu Monike Mijić.

Europski sud presudu je donio odlučujući po tužbi bivšeg časnika JNA koji je tražio da mu vlasti BiH vrate stan što ga je koristio do 1992. i po tadašnjim zakonima otkupio od vojnostambenog fonda bivše države.

Mijić ističe kako ova odluka znači da pripadnici bivše JNA koji su imali stanarsko pravo ili otkupljen vojni stan u BiH nemaju pravo na povrat tog stana ako im je u Srbiji ili drugoj državi, bivšoj republici SFRJ, priznato pravo na dodjelu vojnog stana ili im je odobren stambeni kredit sufinanciran od države, bez obzira na to je li im stan i fizički dodijeljen.

Naime, podnositelju tužbe stan još uvijek nije dodjeljen, ali sud je svejedno utvrdio da njegova tužba protiv Bosne i Hercegovine nije osnovana, stoji u priopćenju.

Europski sud je utvrdio kako u Srbiji pripadnici vojske još uvijek mogu dobiti vojni stan u zakup na neodređeno vrijeme, ili u nedostatku odgovarajućeg stana, stambeni kredit sufinanciran od države.

Podnositelju tužbe protiv BiH vlasti Srbije priznale su pravo dodjele stana u vlasništvu ministarstva obrane te zemlje.

Također, sukladno zakonodavstvu Srbije, podnositelj tužbe je bio dužan odreći se vojnog stana u Bosni i Hercegovini kako bi stekao pravo na vojni stan u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr\h
Photo: en.wikipedia.org

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci