Američkog policajca iz Minneapolisa Dereka Chauvina porota je proglasila krivim po svim točkama optužnice za ubojstvo Afroamerikanca Georgea Floyda. Floyd je 25. je svibnja prošle godine krenuo kupiti cigarete u lokalnoj trgovini, a osobi na blagajni dao je novčanicu od 20 dolara. Blagajniku se učinilo da je novčanica lažna te je pozvao policiju s kojom je došlo do sukoba, a nakon njegove smrti nasilje diljem SAD-a je eskaliralo.
Maksimalna kazna za prvu točku je do 40 godina zatvora, za drugu do 25 godina, a maksimalna kazna za treću točke optužnice je 10 godina i/ili 20 tisuća američkih dolara, a presuda se očekuje kroz otprilike 8 tjedana.
Naime, policajac policajac ga je gušio koljenom na cesti te se oglušio na njegove vapaje, jer je Floyd već prethodno tvrdio da ne može disati. Obdukcija je pak pokazala da je Floyd umro od zastoja srca te je bio zaražen koronavirusom. U izvješću dr. Andrewa Bakera stoji da je Floydov vrat bio pritisnut kad je Chauvin koljenom nasjeo na žrtvu i tako je držao više od osam minuta, ali se u zaključku to ne spominje kao izravan uzrok smrti. Floyd je također bio srčani bolesnik te je patio od visokog tlaka.
Poznati odvjetnik i profesor emeritus Pravnog fakulteta na Harvardu Alan Dershowitz izjavio je za Breitbart da bi presuda Chauvinu za ubojstvo Georgea Floyda trebala biti ukinuta u žalbenom postupku zbog javnog zastrašivanja porote i odbijanja suca izolira odnosno “sakrije” porotu od javnosti. Dershowitz ističe da je “vanjski utjecaj” ljudi poput zastupnice Demokrata Maxine Waters, koji su poticali antifa organizaciju Black Lives Matter na prosvjedne u subotu navečer u obližnjem centru u državi Minnesota, ako Chauvin ne bude osuđeno za ubojstvo.
“Njihove prijetnje i zastrašivanje, stavljanje Damoklovog mača nad porotu, i u osnovi govoreći – ako ne bude osuđen zbog optužbe za ubojstvo, po svim optužbama gradovi će izgorjeti, zemlja će biti uništena – došla je do porote jer je sudac počinio strašnu pogrešku ne izoliravši je. Tako je i sam sudac rekao, ovaj slučaj može se preinačiti u žalbenom postupku.
I mislim da bi se to moglo promijeniti u žalbenom postupku. Mislim da bi se to trebalo poništiti u žalbenom postupku. Nemam stvarno povjerenje da je ova presuda – koja je na neki način možda i točna – donesena odgovarajućom procedurom i vladavinom prava, a ne utjecajem gomile”, istaknuo je Dershowitz.