Dan za pamćenje u Sjevernoj Kaliforniji: Ovako Amerika slavi Mikea Grgicha

Grgich
Foto: Nada Pritisanac Matulich

Dok se u predizbornim kampanjama opet razgovara o tome kako političari nedovoljno omogućuju hrvatskoj dijaspori da pridonese dobrobiti Hrvatske, Amerika slavi Hrvata Mikea Grgicha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Dolini Napa (Napa Valley) u Sjevernoj Kaliforniji svečano je obilježen 101. rođendan nedavno preminulog glasovitog vinara Miljenka Mikea Grgicha.

Svečanost obilježavanja njegovog izuzetnog života i ostavštine, kao i njegove supruge Tatjane Grgich, otvorila je u Dolini Napa njihova kći Violet Grgich, predsjednica Grgich Hills Estates.

Svečanosti su uz obitelj i prijatelje prisustvovali i najugledniji stručnjaci vinske industrije iz Napa Valleya. Posebno treba istaknuti dr. Carole Meredith, koja je DNK analizom dokazala da Zinfandel, sorta vinove loze koja se uzgaja u Napa Valleyu, potječe iz Hrvatske i nosi isti DNK kao Kaštelanski crljenac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko Grgicha se i nakon njegove smrti okupljaju uglednici i ljubitelji vina

Nazočna je bila i Joanne Depuy, koja je sudjelovala na povijesnoj “Pariškoj presudi” kušanju vina na slijepo u Parizu 1976 godine, čime su kalifornijska vina došla na svjetski zemljovid najkvalitetnijih.

>(FOTO) Upoznajte hrvatsko iseljeništvo: Pročitajte gdje u svijetu su Hrvati najbrojniji i druge zanimljivosti koje niste znali

Dolaskom i obraćanjem obitelji Grgich svečanost su uveličali senator Bill Dod i kongresnik Mike Thompson.

Među brojnim govornicima, nazočnima se obratila i hrvatska civilna predstavnica pri UN i predsjednica globalne organizacije “Američko hrvatskog kongresa” Nada Pritisanac Matulich. Prenijela je podršku i zahvalu Hrvata i hrvatskih organizacija s pet kontinenata, istaknuvši koliko su Hrvati diljem svijeta ponosni na obitelj Grgich .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teško je naći prave riječi kojima bih se moglo dočarati široj javnosti koliko su poštovanja, zahvalnosti i ponosa govornici izrazili prema izuzetnom paru Miljenku i Tatjani Grgich.

Kao priznanje za Miljenkov doprinos američkoj vinskoj industriji, Miljenko “Mike” Grgich je 7. ožujka 2008. godine uvršten u “Kuću slavnih američkih vinara” Kulinarskog instituta.

Zasluge Grgicha za Ameriku

Nacionalni muzej američke povijesti Smithsonian u Washingtonu predstavio je Miljenka “Mikea” Grgicha na svojoj prvoj velikoj izložbi o povijesti hrane. Glavni dio izložbe stavio je naglasak na revoluciju u američkom vinarstvu u drugoj polovici 20. stoljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na izložbi je bio prikazan Chardonnay iz 1973.godine koji je proizveo Miljenko Grgich i koji je pobijedio u Parizu 1976., kao i mali kartonski kofer kojim je Miljenko doputovao iz Hrvatske i u kojemu je donio knjige o vinarstvu i njegovu poznatu beretku.

Časopis “Smithsonian” objavio je 2013. godine popis “Sto i jednog predmeta koji je stvorio Ameriku” i knjigu “Povijest Amerike u sto i jednom predmetu”. Popisano je 137 miljuna prikupljenih artefakata koji se nalaze u 19 muzeja i istraživačkih centara Smithsonian Instituta.

Među neprocjenjivim povijesnim predmetima kao što su šešir Abrahama Lincolna, telefon Alexandra Grahama Bella i svemirsko odijelo Neila Armstronga, nalaze se i dvije boce Chardonnaya koje je proizveo Mike Grgich u vinariji Chateau Montelena, a koje su trijumfirale na “Pariškom sudu” 1976. godine.

‘Čaša puna čuda’

Povodom proslave 93. rođendana Grgich je objavio svoje memoare pod naslovom “Čaša puna čuda”. U knjizi je opisao put mladog hrvatskog čovjeka koji je u potrazi za slobodom i tražeći priliku da ispuni svoj američki san postao jedna od najcjenjenijih i najomiljenijih legendi vinarstva u povijesti, unatoč nebrojenim poteškoćama koje su ga pratile tijekom dugog života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Miljenkov 101. rođendan u Yountvilleu, malenom gradiću nedaleko vinarije “Grgich Hills Estates”, u Parku prijateljstva Miljenku u čast upriličena je ceremonija sadnje stabla u organizaciji “Roots of Peace” udruge čiji je veliki donator upravo obitelj Grgich. Uz Violet Grgich svečanost su svojim prisustvom uveličale osnivačica organizacije Heidi Kuhn i gradonačelnica Yountvillea Marjorie Mohler.

>Dijaspora iz Sjeverne i Južne Amerike, Europe i Australije podržala Hrvate u BiH otvorenim pismom

Široj javnosti je manje poznata Mijljenkova sugruga Tatjana Grgich, koja je 30 godina obnašala dužnost predsjednice “Zaklade Tatjana Grgich”.

Klapa iz San Josea

Zaklada podržava brojne lokalne i nacionalne dobrotvorne organizacije koje pomažu mladima u sukobima razorenim područjima svijeta. Od 1986. godine Tatjana je bila članica upravnog odbora Katoličkog sveučilista Amerike u Washingtonu. Djelovala je i kao dobrotvor i članica odbora “Pacem in Terris” (“Institut za mir na zemlji”) na koledžu “LaRoche” u Pitttsburgu.

Osim po filantropiji bila je poznata po svojim hrvatskim specijalitetima i ljubavi prema fotografiji.

Bila je i jedna od osnivačica WIRED International, organizacije koja je započela s radom 1997. godine, pružajući internetsku vezu u ratom razorenim gradovima. Organizacija se sada bavi prvenstveno medicinskom i zdravstvenom edukacijom u nedovoljno razvijenim područjima diljem svijeta pomoću računalne tehnologije.

Svečanost je svojim nastupom uveličala klapa “Zora” iz San Josea u Kaliforniji, koja je izvela najomiljenije pjesme obitelji Miljenka i Tatjane Grgich. Bio je to dan za pamćenje, kada se s ponosom moglo reći da je Hrvatska mala zemlja velikih ljudi, jer se jednom od njih poklonila velika Amerika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.