Danska zaustavlja međunarodna posvojenja: Sumnja se na trgovinu ljudima

danska
Foto: iStock by Getty Images, Montaža: Narod.hr

Danska agencija za međunarodno posvajanje (DIA) prestaje olakšavati posvajanja iz inozemstva za Dance. Norveška vlada također je pozvala na dvogodišnju stanku u praksi zbog istraživanje navoda o prijevari i trgovini ljudima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Posvojenja moraju biti sigurna, zdrava i u najboljem interesu djeteta”, rekao je voditelj Norveške uprave za obrazovanje i osposobljavanje Hege Nilssen.

“Naša je procjena da je rizik od nezakonitosti stvaran i da i na visokoj razini tako da preporučujemo privremenu obustavu dok povjerenstvo ne dostavi svoje izvješće i da preporuke o tome kako bi mogući budući sustav posvajanja trebao izgledati”, dodao je.

>Prof. Hlača: Svako se ilegalno posvajanje djece pravno tretira kao trgovina djecom

Odluku u Danskoj donijela je tamošnja agencija za posvajanje. Budući da je DIA jedina agencija u zemlji ovlaštena za obavljanje ove usluge, međunarodna posvojenja u Danskoj potpuno su prestala. Trenutačno ne postoji rok za nastavak posvojenja, piše The European Conservative.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Vučemilović za Narod.hr: Izmjena Zakona trebala bi otkloniti sve potencijalne nejasnoće oko međunarodnih posvojenja

Ministarstvo pravosuđa i uprave pustilo je u javnu raspravu Prijedlog Zakona o dopuni zakona o međunarodnom privatnom pravu, a to je za Narod.hr komentirala Vesna Vučemilović.

Ovaj potez dolazi nakon otkrića o mogućim prijevarama i trgovini ljudima pri posvojenjima koje je omogućila agencija. Nedavno je nekoliko slučajeva došlo pred Dansko nacionalno žalbeno vijeće, a agencija nije uspjela uvjeriti nadzorni odbor da može osigurati sigurnost djeteta pri posvajanju.

Otkrivene sustavne prijevare

Prošlog lipnja Danska je suspendirala posvojenja s Madagaskara nakon što je Nacionalno vijeće za žalbe citiralo slučaj u kojem je bilo nejasno da je maloljetna majka dala odgovarajući pristanak da njezino dijete bude posvojeno. U drugom slučaju, čini se da su ljudi u zemlji profitirali od posvajanja, a prema međunarodnom pravu, nitko ne smije profitirati od posvajanja. Zatim je uslijedio još jedan slučaj u Južnoj Africi, gdje je odbor utvrdio da je DIA znala da južnoafrički partner krši pravila posvajanja.

Možda će vas zanimati

Intervju s prof. Hrabar: Nelegalno, nekontrolirano posvojenje nikome dobrih namjera ne smije biti cilj

Hrabar: nelegalna posvojenja su „trn u oku“ mnogih država, jer lanac trgovine djecom za različite svrhe postoji u svijetu

Organizacija protiv trgovine djecom priopćila je da pomno prati razvoj slučajeva i upozorava da je trgovina ljudima stalan problem u međunarodnom posvojenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Jutarnji potvrđuje ono što je Narod.hr ranije problematizirao: Djeca posvojena iz Konga teško do podataka o biološkim roditeljima

“Opet i iznova vidimo isti obrazac – i to ne samo u Danskoj, već i na mnogim mjestima u svijetu”, rekao je Arun Dohle, direktor organizacije Against Child Trafficking.

Možda će vas zanimati

Stravična trgovina djecom: Dvije priče razotkrivaju kako majkama obećaju da će se dijete obrazovati i vratiti pa ih prodaju

CNN istražio je priču dviju američkih obitelji koje su posvojile afričku djecu pa potom otkrili da se radi o trgovini djecom.

Nova izvješća također su otkrila povijesne, sustavne prijevare u međunarodnim posvojenjima s danskim agencijama koje su sudjelovale u zločinima. Nacionalni odbor za reviziju nedavno je objavio izvješće koje pokazuje da su 70-ih i 80-ih godina identiteti djece iz Južne Koreje mijenjani prije nego što su ih posvojili Danci.

>Prof. Hrabar o pravnim temeljima posvojenja i aferi Zambija: Trebaju snositi pravne posljedice

Danski medij Dansk Radio (DR) objavio je dokumentarac o posvojenjima iz Indije koji pokazuje da su mnoga djeca dana na posvojenje bez pristanka roditelja, a braća i sestre posvojeni su u različite obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.