Vlado Rogić: dopisno glasovanje za glasače BiH ustaljen proces, olakšava im mogućnost izražavanja biračke volje

Član Središnjeg izbornog povjerenstva BiH (SIP) Vlado Rogić kazao je za narod.hr kako je dopisno glasovanje za glasače BiH ustaljen proces na koji su naviknuti jer im olakšava mogućnost izražavanja biračke volje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Već nekoliko godina dopisno glasovanje se primjenjuje u BiH, tako da su građani s time već upoznati i taj postupak im nije složen”, izjavio je Rogić te kao prednost dopisnog glasovanja navodi nemogućnost da svi građani dođu na biračko mjesto u diplomatsko-konzularnom predstavništvu (DKP), ali i financijski povoljniju varijantu izlaska na izbore.

“Ukoliko će svi građana ići u DKP i glasovati to iziskuje i novčana sredstva. Imajući u vidu da su glasačka mjesta samo tamo gdje su veleposlanstva, dopisno glasovanje pojeftinjuje način izlaska na izbore”, pojasnio je Rogić.

Mišljenja je da ukoliko državljani BiH ne bi imali mogućnost dopisnog glasovanja, onda bi svi koji žele izraziti svoju biračku volju morali ići u DKP ili u konzulat ili veleposlanstva što bi poskupjelo troškove njihova izlaska na izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naravno da je u svim zemljama bitno da volja građana bude izražena u što većem broju. Mislim da se na taj način postiže demokracija te da se demokracijska institucija vlasti može mjeriti upravo s izlaznošću na izbore”, rekao je član Centralne izborne komisije BiH te dodao da je većim izlaskom građana na izbore izražena i veća zastupljenost volje građana u tijelima koja se biraju.

Svi zainteresirani za izlazak na izbore moraju se prijaviti putem pošte kako bi imali mogućnost glasovanja na Općim izborima BiH. Rogić je pojasnio kako su svi koji su se registrirali na svoje kućne adrese dobili obrasce, tzv. PRP-1 obrazac na kojem se trebaju registrirati eventualne promjene. Ispunjen obrazac šalje se poštom na adresu SIP-a.

Državljani BiH koji se do sada nisu prijavljivali i registrirali za izbore, a imaju priliku glasovati trebaju ispuniti i poslati obrazac PRP-2 kojeg šalju također na adresu SIP-a. Rogić ističe kako se svi obrasci i postupak prijave mogu pronaći na web stranici www.izbori.ba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio da je da svi obrasci moraju biti ispunjeni tiskanim slovima s obaveznim potpisom. Pravilo je da jedna obitelj može poslati obrasce za registraciju u jednoj koverti, ali kada budu slali glasačke listiće zbog načela privatnosti glasa trebaju slati odvojedno. Također, dokumenti koji trebaju biti priloženi uz obrasce (osobna, vozačka ili putovnica) ne moraju biti ovjereni, jer se, kako kaže Rogić, dodatno provjeravaju u institucijama BiH. Bitno je da su na kopijama vidljivi obrisi i ostali podaci.

Opći izbori u BiH održat će se 12. listopada 2014. Registracija birača počela je 15. svibnja i za birače koji borave izvan BiH trajat će do 29.srpnja 2014.

I hrvatski će državljani imati priliku izboriti se za dopisno glasovanje. Naime, Građanska inicijativa U ime obitelji omogućit će od 21.9. do 5.10.2014. izjašnjavanje hrvatskim biračima o raspisivanju referenduma kojim bi se, između ostalog, Vladu RH obvezalo da već za sljedeće parlamentarne izbore omogući da svi hrvatski državljani – i oni sa prebivalištem u Hrvatskoj i oni izvan nje, glasuju dopisnim i/ili elektronskim putem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Takav bi način glasovanja ukinuo diskriminaciju svih onih državaljana sa prebivalištem izvan Hrvatske koji se prvo moraju prijaviti da žele glasovati uz dostavu preslika svojih dokumenata, a onda moraju često putovati daleko kako bi mogli iskoristiti svoje Ustavom zajamčeno pravo”, mišljenja su u Udruzi U ime obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.