Forward o Dari iz Jasenovca: Propaganda koja iskorištava holokaust za poticanje straha i nacionalizma

dara iz jasenovca
Foto: Snimka zaslona

U nizu medija koji su negativno recenzirali srpski film ‘Dara iz Jasenovca’, nalazi se i Forward. Riječ je o mediju američkih Židova osnovan 1897. godine, a oni donose i priču kako se kritičar Varietyja našao pod prijetnjama smrću zbog svoje recenzije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srpski kandidat za Oscara, film o holokaustu pod nazivom “Dara iz Jasenovca”, ima gotovo 500 oduševljenih recenzija na IMDB-u. Svi su iz posljednjih sedam dana i vjerojatno iz Srbije, gdje će se film prikazivati tek u travnju. Može se pretpostaviti da ga većina recenzenata nije vidjela.

Forward navodi da je razlog koordinirane navale pohvala – s naslovima poput “Prava priča”, “Najveći genocid” i “Istina će poraziti vraga!” – recenzija za Variety koju je napisao Jay Weissberg. Dodaje se da je Weissberg doživio lavinu napada i zlostavljanja otkako je objavio svoju recenziju u kojoj je film nazvao “neskrivenim dijelom srpske nacionalističke propagande”.

> Dok američki mediji nižu kritike na film Dara iz Jasenovca – u pomoć srpskom redatelju priskače – Slobodna Dalmacija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Srpski redatelj tužio bi LA Times zbog kritike filma ‘Dara iz Jasenovca’

Prvo je došao dio srpskih državnih medija. Nakon toga su došli desničarski botovi na web stranicu njegovog filmskog festivala, koji su se nabacivali antisemitskim pogrdama, istovremeno ga opisujući kao poricatelja holokausta kojeg je platila hrvatska vlada. Weissberg kaže da je u prošlosti dobivao prijetnje smrću zbog svojih recenzija međunarodnih filmova, ali nikada nije bio izravno na ciljniku vladinog ministra. Primijetio je tužnu ironiju: ministar unutarnjih poslova (op.a Aleksandar Vulin), čovjek za kojeg kaže da je vodio kampanju protiv njega, bio je blizak s udovicom srpskog diktatora Slobodanom Miloševićem, čovjekom optuženim za genocid u ratovima koje je vodio na prostoru bivše Jugoslavije.

> LA Times o filmu ‘Dara iz Jasenovca’: ‘Cinično je da Srbija ovim želi do Oscara’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ministrica Obuljen Koržinek o filmu ‘Dara iz Jasenovca’ i navodnom zahtjevu SAD-a: ‘Nitko nije tražio dozvolu za snimanje u Hrvatskoj’

Weissberg vjeruje da je “Dara iz Jasenovca” dio dugog srpskog trenda iskorištavanja sjećanja na Jasenovac, zloglasni logor smrti kojim je upravljala hrvatska fašistička ustaška vlada od 1941. do 1945., za napredak suvremenih političkih ciljeva. To je obrazac koji je u ne tako davnoj prošlosti čak korišten za opravdanje agresije i ratnih zločina.

“To je dio narativa da je svijet ravnodušan prema srpskoj patnji”, rekao je Jovan Byford, autor knjige “Prikazivanje genocida u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj”, u izdanju Bloomsbury Academica. (…) Čim mediji ili kritičari utišaju srpski glas, to se uvuče u ovaj vrlo poznati narativ. A očito je reakcija – ogorčenost.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Byford, koji je rođen u Srbiji od majke Srpkinje i oca Britanca, otišao je u Ujedinjeno Kraljevstvo 1991. kada su izbili ratovi na prostoru bivše Jugoslavije, citiran je u Weissbergovoj recenziji. Byford je rekao da je Weissberg u filmu sigurno pročitao njegovo djelo o srpskoj propagandi i prepoznao obrasce – fokusiranja na zločine, iskorištavanja žrtve i korištenja istog u opravdavanju predrasuda i ekspanzionističkih ciljeva – u filmu”, navodi Forward, medij američkih Židova.

Nadalje, u članku se navodi da je propaganda koja iskorištava holokaust za poticanje straha i nacionalizma već dugo obilježje srpske kulture, prisutno na neki način od četrdesetih godina prošlog stoljeća. Globalno usmjeren PR pojavio se početkom 1990-ih tijekom raspada Jugoslavije, dok su Srbi pokušavali razglasiti strahote Jasenovca izvan svojih granica, uključujući u UN-u. “San je bio napraviti srpski “Schindlerovu listu” uz pomoć samog Stevena Spielberga”, prenosi između ostaloga Forward.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.