(FOTO) Novi ukrajinski zrakoplov srušio se u Iranu: Poginulo svih 176 putnika i članova posade

epa08111554 Emergency services personnel walk amidst the wreckage after an Ukraine International Airlines Boeing 737-800 carrying 176 people crashed near Imam Khomeini Airport in Tehran, killing everyone on board; in Shahriar, Iran, 08 January 2020. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Strašna zrakoplovna nesreća u Iranu. Ukrajinski putnički zrakoplov – Boeing 737 – srušio se ubrzo nakon polijetanja iz zračne luke u Teheranu pri čemu je poginulo svih 176 putnika i članova posade. Ukrajinsko veleposlanstvo u Iranu priopćilo je kako nije riječ o terorizmu, nego je uzrok pada aviona – tehnički kvar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim 82 Iranca i 63 Kanađana, u zrakoplovu je bilo 11 Ukrajinaca, među kojima devet članova posade, zatim desetero putnika iz Švedske, četvero iz Afganistana, troje iz Njemačke i troje iz Velike Britanije. Prema informacijama Ministarstvu vanjskih i europskih poslova među žrtvama nema hrvatskih državljana. Ukrajinski zrakoplov letio je iz Teherana prema Kijevu, javlja HRT.

Iranski mediji su objavili da je spasilačka služba pronašla “crnu kutiju” srušenog aviona. Pilot je prije katastrofe izgubio kontrolu nad avionom, priopćili su iz iranskog ministarstva za ceste i promet. Srušeni avion vukao se po zemlji oko 500 metara. Srećom nije se srušio u stambenom kvartu, ali olupine aviona raštrkale su se po vrtovima i vilama u velikom radijusu. Iranski mediji su objavili da je spasilačka služba pronašla “crnu kutiju” srušenog aviona.

” Bilo je oko 6 sati kad smo čuli eksploziju. Bio sam na putu za posao, ali vratio sam se na mjesto nesreće nakon 10 minuta. Kad sam ondje stigao, zrakoplov i tijela putnika bili su razbacani na sve strane. Jedino što je pilot uspio učiniti, usmjeriti avion prema nogometnom igralištu ovdje blizu, umjesto prema stambenom kvartu. Tamo se srušio u blizini polja i u vodenom kanalu”, kaže očevidac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Gledao sam vijesti kako Iranci udaraju američke baze raketama na TV-u. Nakon 10 minuta čuo sam veliku eksploziju i sve su se kuće počele tresti. Posvuda je bila vatra. U početku sam pomislio da su Amerikanci ispalili rakete i ušao sam u podrum da se sklonim. Nakon nekog vremena izašao sam van i vidio da se tamo srušio avion”, kaže stanovnik Shahed Shahra.

Inače, američka Savezna uprava za civilno zrakoplovstvo (FAA) zabranila je američkim civilnim zrakoplovima da lete u zračnom prostoru Iraka, Irana i Perzijskog zaljeva. Ta ograničenja dolaze nakon iranskog raketiranja vojnih baza Ain al Assad i Erbil u Iraku kojima se koristi američka vojska. To je odgovor na američki napad u kojemu je prošlog tjedna u Bagdadu ubijen iranski general Kasim Sulejmani.

UIA: Zrakoplov nov, prošao je tehničku kontrolu dva dana prije nesreće

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zrakoplov je bio nov, proizveden 2016., kompanija ga je preuzela izravno od tvornice. Zrakoplov je prošao zadnje redovito tehničko održavanje 6. siječnja 2020.”, objavio je Ukraine International Airlines (UIA) na Facebooku, dodajući da je kompanija odlučila suspendirati letove do Teherana do daljnjega.

” Avion je bio star tri i pol godine, kupili smo ga novog. Nije imao nikakvih tehničkih problema. Redovito je bio servisiran, zadnji puta prije dva dana – ništa nije ukazivalo na probleme. Avion je bio u odličnom stanju, posada se nikada nije žalila, pa ni na letu prema Teheranu, ni prije povratka”, izjavio je tehnički direktor UIA-e Aleksandr Šafiev.

“S obzirom da znamo da se avion digao na 2,400 metara, mogućnost za pogrešku posade u tom trenutku je minimalna. Smatramo da se to nije dogodilo. Pogotovo kada znamo kako su bili iskusni. Također u avionu je bilo i šest članova kabinskog osoblja, mladi ljudi (…) počivali u miru”, poručio je poslovni predsjednik UIA-e Igor Sosnovski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.