(FOTO, VIDEO) BiH: Komšić u velikoj prednosti pred Čovićem, zbog incidenta prekinuta konferencija CIK-a

Foto: Snimka zaslona

Gotovo polovica glasova birača iz Federacije BiH prebrojana je nešto prije 22 sata a ti rezultati govore kako je kandidat za hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željko Komšić dobio potporu 113 tisuća birača a njegov glavni rival predsjednik HDZ BiH Dragan Čović oko 33 tisuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podatak je to koji je novinarima postao dostupan temeljem aplikacije za obradu podataka postavljene u izbornom stožeru Stranke demokratske akcije (SDA) u Sarajevu a iz nje proistječe kako je među onima koji su na glasačkim listićima odlučili birati hrvatskog kandidata za Komšića glasovalo njih 70 posto dok je svoj glas Čoviću dalo 21 posto.

Riječ je o podacima koji se temelje na 488 tisuća od ukupno 900 tisuća birača koliko ih je na izborima glasovalo na području Federacije BiH za hrvatskog ili bošnjačkog člana predsjedništva. Ti podaci ne uključuju glasove iz nekih od županija s apsolutnom hrvatskom većinom.

Dužnosnik HDZ BiH i predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara je komentirajući ove pokazatelje u Mostaru kazao kako je riječ o pokušaju narušavanja ravnoteže u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nadam se da se trend neće nastaviti kroz druga glasačka mjesta koja još nisu prebrojana”, kazao je Čavara ističući kako je jasno da Komšić nije kandidat hrvatskog naroda.

Dodao je kako su u HDZ-u BiH sigurni da je Čović dobio uvjerljivu potporu većine hrvatskog naroda ali je upozorio kako ipak valja pričekati konačne rezultate.

Podaci koje je objavila SDA ukazuju kako je u utrci za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH kandidat te stranke Šefik Džaferović gotovo sigurni pobjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je dobio potporu 40,9 posto birača čiji su glasovi prebrojani, slijedi kandidat Socijaldemokratske partije (SDP BiH) Denis Bećirović s oko 33 posto osvojenih glasova dok je Fahrudin Radončić izvjesno gubitnik jer je dobio glasove tek oko 12 posto birača.

Što se točno zbiva u Republici Srpskoj i dalje je nejasno jer i Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Savez za pobjedu tvrde kako u utrci za člana Predsjedništva BiH pobjeđuju upravo njihovi kandidati Milorad Dodik odnosno Mladen Ivanić.

Manji incident na konferenciji za novinare

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pri samom kraju konferencije za novinare u Centralnoj izbornoj komisiji BiH došlo je do incidenta, navodi Radio Sarajevo.

Naime, kad je došlo vrijeme za novinarska pitanja, ustao se čovjek koji se predstavio kao Fadil Ćerimagić. Kazao je da je građanin BiH te da se njegova majka i dalje nalazi na biračkom popisu iako je umrla prije 11 godina.

Dodao je kako je to razlog zbog kojeg ljudi poput njega odlaze iz BiH, a što će, kako je kazao, i sam učiniti. Zamoljen je da napusti prostoriju, a s njim su ju morale napustiti i sve TV ekipe.

Sociolog Vukoja: Izbor Komšića bio bi čin neprijateljstva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U utrci za izbor člana Predsjedništva iz redova hrvatskog naroda najveća bitka vodi se između Dragana Čovića i Željka Komšića, koji nade polaže u brojnije Bošnjake. 3 milijuna 300 tisuća birača u iznimno kompliciranom političkom sustavu biralo je među 58 stranaka i 36 koalicija. Prve preliminarne rezultate izborna će komisija objaviti oko ponoći.

O ovoj temi na HRT-u razgovarali su s profesorom odnosa s javnošću na Fakultetu političkih znanosti Božom Skokom i sociologom Ivanom Vukojom s Instituta za društveno-politička istraživanja.

Vukoja je rekao kako danas na izborni dan nije bilo nekih bitnih problema s regularnošću samo izbornog procesa. Prema njegovim informacijama, izlaznost će biti u okvirima u kojima je bila i na prethodnim – oko 52 posto, iako je očekivao veći postotak zbog specifičnosti situacije.

Ako Komšić bude izabran Skoko je izrazio bojazan da će doći do radikalizacije hrvatsko-bošnjačkih odnosa i napetosti prilikom slaganja vlasti, funkcioniranja BiH kao i zategnutih odnosa između BiH i Hrvatske. On je samo formalno-pravno hrvatski predstavnik, on se tijekom kampanje uopće nije obraćao Hrvatima već radikalnijem bošnjačkom izbornom tijelu i sve su poruke bile uglavnom bile protiv Hrvata, rekao je Skoko. Ako Hrvati neće imati svog predstavnika u najvišim državnim tijelima to bi ih moglo dodatno obeshrabriti.

Vukoja također kaže da će se svakako povećati tenzije na svim političkim razinama. To bi bila vrlo ružna poruka, tj. čin neprijateljstva dijela populacije BiH prema Hrvatima i njihovom pravu koje im je zagarantirano Daytonskim sporazumom i ustavom BiH, izjavio je Vukoja.

Božo Skoko budućnost BiH vidi u federalističkom ustroju koji bi poštivao sva tri konstitutivna naroda. Ukoliko pobjedu za hrvatskog člana predsjedništva BiH odnese Željko Komšić, vjeruje da će biti jako malo prostora za konstruktivne razgovore s Hrvatskom vezano uz neke teme kao što je Pelješki most. Osim što Komšić od sada nije pokazivao neki interes za suradnju, poziciju će mu otežati to što neće imati legitimitet jer je će biti izabran glasovima Bošnjaka, a ne hrvatskog naroda, dodaje.

Govoreći o poziciji Milorada Dodika, Skoko je rekao kako on ulazeći u predsjedništvo dolazi na vrh države gdje može kontrolirati poluge vlasti.

Na pitanje je li tu njegovu poziciju poljuljala inicijativa “Pravda za Davida”, Vukoja kaže da će to pokazati izborni rezultati. Vjeruje da će Dodik i dalje ostati vodeći politički subjekt u Republici Srpskoj i da će njegova retorika postati konstruktivnija. Dodik vodi pragmatičnu politiku i zapravo inzistira na poštivanju izvornog Daytona i onoga što je dogovoreno. U trenutcima kada mu se to oduzima onda naglašava mogućnost separatističkih akcija u Republici Srpskoj, zaključuje u razgovoru za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.