Graničnoj policiji BiH nedostaje 400 ljudi: Strahuju od nekontroliranog priljeva ilegalnih migranata kada Hrvatska uđe u schengensku zonu

Foto: fah

Ravnatelj granične policije Bosne i Hercegovine Zoran Galić ponovo je u četvrtak upozorio kako toj sigurnosnoj agenciji nedostaju stotine ljudi, pa su uzaludni svi sadašnji napori da se osigura granica sa susjednim državama i kontrolira priljev ilegalnih migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Trenutno nam nedostaje četiri stotine zaposlenika”, kazao je Galić na svečanosti u Sarajevu kojom je obilježena 19. obljetnica osnutka državne granične policije BiH.

Istaknuo je kako su granični policajci koji sada rade iscrpljeni jer su u neprekidnom pojačanom angažmanu.

Problem nedostatka kadrova trebao bi djelomice biti riješen kada se završi školovanje oko stotinu kadeta no popunjavanje svih upražnjenih radnih mjesta i dalje ovisi o političkim odlukama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>(VIDEO) Ministrica zdravstva iz BiH upozorava: ‘Među migrantima imamo HIV pozitivne, tuberkulozu, hepatitis, ovisnike’

BiH sa susjedima ima 1600 kilometara granice, najviše s Hrvatskom oko 1000 kilometara. Postoje 83 službena granična prijelaza od kojih 55 ima status međunarodnih dok su ostali predviđeni za pogranični promet lokalnog stanovništva.

Doministar sigurnosti BiH Mijo Krešić istaknuo je kako ilegalne migracije i dalje predstavljaju najveći izazov za granične policajce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je kako se politika države u odnosu na taj problem mora promijeniti, tim prije jer slijede novi izazovi, posebice kada Hrvatska postane članicom Schengenskog sporazuma.

“Treba nam biti jasno da Hrvatska radi na ispunjavanju uvjeta za ulazak u Schengen. To će biti novi moment kada Schengen bude na granici BiH. Bojim se da bi u tom trenutku Bosna i Hercegovina mogla postati ‘hot spot'”, kazao je Krešić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.