HAZU BiH Schmidtu i veleposlanicima: Zahtjev za izmjenama Izbornog zakona je općehrvatski problem i zahtjev

BiH
Foto: snimka zaslona

Predsjedništva HAZU-a BiH uputilo je visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu pismo s molbom da što prije zaustavi antidaytonsko i antiustavno djelovanje pojedinih lidera političkih stranaka, piše Večernji list BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Umjesto da stišavaju i smiruju strasti koje raspiruju mržnju, koriste huškačku, svađalačku retoriku i verbalno nasilje. Oni svojim neodgovornim izjavama dolijevaju ulje na vatru, potiču destruktivno, ratničko ponašanje, stvaraju ozračje nesigurnosti i zabrinutosti. Začuđuje činjenica da se ni nakon sedam godina, unatoč brojnim sastancima, dogovorima, ne provodi odluka Ustavnog suda o izmjenama Izbornog zakona pa očekujemo od Vas da se ova odluka konačno provede i Hrvati ostvare pravo birati svoje predstavnike u zakonodavnu i izvršnu vlast – navodi se u pismu.

– Hrvatima su ostala još samo dva mehanizma zaštite kolektivnih prava – izbor člana Predsjedništva i izbor zastupnika u Dom naroda – pa i to im pravo hoće oduzeti i prisvojiti. Zahtjev za izmjenama Izbornog zakona nije stav samo jedne hrvatske političke stranke ili njezina lidera, kako se često na tendenciozan način prikazuje, nego je to općehrvatski problem i zahtjev. Sve hrvatske političke stranke, kao i kulturne, obrazovne, znanstvene ustanove i istaknuti neovisni intelektualci, jasno i glasno očitovali su svoje mišljenje u svezi s tim.

Unitarizacija je protivna postojećem Ustavu, Daytonskim odredbama, referendumskom pitanju iz 1992.

Ne tražimo nikakvu privilegiju niti bilo što na štetu drugih naroda nego samo ona ljudska i kolektivna prava koja imaju i druga dva konstitutivna naroda. Ako su Hrvati malobrojniji, to ne znači da imaju i manje prava, da nisu dostojni europskih demokratskih standarda. Tzv. građanski ustroj BiH je maska za unitarizaciju, za institucionalnu prevlast i potpunu dominaciju brojnijeg naroda. Smatramo da taj koncept nije ostvariv, on je ahistorijski jer BiH tvore tri konstitutivna, suverena i ravnopravna naroda. BiH čine različitosti – jezične, kulturne, etničke, vjerske – koje su povijesne, ali su i njezina stvarnost. Različitosti nisu prepreka ostvarivanju suradnje, međusobnog uvažavanja i priznavanja oblikovanih pluralnih identiteta već problemi nastaju kad se razlike pokušavaju brisati, svoditi na jednu mjeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unitarizacija je protivna postojećem Ustavu, Daytonskim odredbama, referendumskom pitanju iz 1992. kao i odlukama ZAVNOBiH iz 1943. U svim tim bitnim dokumentima kao stupovima definirana je i utemeljena BiH kao zajednica ravnopravnih konstitutivnih naroda. U BiH ne postoje politički Bosanci, Hercegovci jer po popisu su 97 posto Bošnjaci, Hrvati i Srbi, a samo 2-3 posto građani. Apsolutiziranje i nametanje građanske opcije (koncepcije) dovelo je BiH na najniži stupanj međunacionalnih odnosa. Umjesto zbližavanja, suradnje, partnerstva, dobrosusjedstva stvara se udaljavanje, razdor, nepovjerenje, animozitet. Zaustavljeni su mnogi razvojni procesi, a građansko je postalo kamen spoticanja i razdora, zapravo gubljenje vremena u svađama. Pri tomu BiH se sve više udaljava od EU-a – naveli su iz HAZU-a BiH.

Uvjereni smo da ćete iskoristiti povijesnu priliku

– Uvjereni smo da ćete iskoristiti povijesnu priliku i vođeni europskim demokratskim standardima i praksom pojedinih složenih europskih država učiniti da i BiH postane uspješna, sigurna domovina njezinih ravnopravnih konstitutivnih naroda i građana. Na tom plemenitom putu – pravde, istine, ravnopravnosti naroda i slobode – želimo Vam mnogo uspjeha – poručili su hrvatski akademici u pismu visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu, a koje je poslano i Johannu Sattleru, šefu Izaslanstva EU-a u BiH, Michaelu Murphyju, veleposlaniku SAD-a u BiH, Christine Toudic, veleposlanici Francuske u BiH, Marcu Di Ruzzi, veleposlaniku Italije u BiH, Margret Uebber, veleposlanici SR Njemačke u BiH i Julianu Reillyju, veleposlaniku Velike Britanije u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.