Stanje u Bosni i Hercegovini i dalje je delikatno, unatoč stanovitu napretku postignutom proteklih mjeseci, i lako se može dogoditi da se sve što je urađeno na stabiliziranju vrlo brzo uruši, a jedina nada da se to neće dogoditi je u nastavku procesa približavanja Europskoj uniji, upozorio je član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić a prenosi u četvrtak sarajevski “Dnevni avaz”.
“BiH je na raskrižju. Govorio sam to prije mjesec dana i sada kažem: ona može otići u pozitivnom pravcu i za to nam malo nedostaje, a jednako tako malo (nedostaje) da se sve to sruši i vrati unatrag”, kazao je Ivanić dodajući kako u ovoj fazi to što će se zbivati u BiH u velikoj mjeri ovisi o odnosu kojega prema BiH zauzme Europska unija.
Ivanić ocjenjuje kako je stoga iznimno važno da EU pruži potporu BiH i to prije svega tako što će prihvatiti njen zahtjev za odobravanje statusa kandidata za članstvo u Uniji.
Članovi Predsjedništva BiH taj bi zahtjev trebali predati 15. veljače u Bruxellesu nizozemskom ministru vanjskih poslova Bertu Koendersu čija zemlja trenutačno predsjedava Unijom.
Već sada je izvjesno kako taj zahtjev neće odmah biti razmatran, jer BiH nije ispunila preduvjete koji su za to postavljeni, a riječ je o usvajanju mehanizma koordinacije odnosa s EU i prilagodbi privremenog trgovinskog sporazuma kako bi se on počeo primjenjivati i na Hrvatsku, odnosno kako bi se tržište BiH otvorilo za bescarinski uvoz roba iz Hrvatske.
Može li BiH ispuniti uvjete do kraja nizozemskog predsjedanja?
Mehanizam koordinacije nije usuglašen jer se u BiH ne mogu dogovoriti hoće li i kakvu ulogu u donošenju odluka vezanih za odnose s EU imati županije unutar Federacije BiH. Na njihovu uključivanju izrijekom inzistira HDZ BiH držeći kako je jedino na taj način moguće zaštititi interese Hrvata koji žive u toj zemlji, no bošnjačka strana odbija dopustiti mogućnost da županije blokiraju donošenje odluka važnih za državu.
Prilagodba privremenog trgovinskog sporazuma s EU je pak na čekanju već dvije i pol godine jer vlasti u BiH strahuju da bi bescarinski uvoz hrane i poljoprivrednih proizvoda, kroz kvote predviđene za države-članice EU, opasno ugrozio domaću proizvodnju. Stoga sada kane kroz pregovore s EU pokušati ishoditi ustupke koji bi zajamčili postupno otvaranje tržišta za uvoz iz Hrvatske.
Procjena je kako bi se u najboljem slučaju uvjeti koje je pred BiH postavila EU mogli ispuniti do kraja nizozemskog predsjedavanja Unijom, što bi otvorilo mogućnost da Europska komisija dade pozitivno mišljenje o zahtjevu iz Sarajeva.
Pod tim uvjetima postoje izgledi da se kandidatski status BiH odobri tijekom 2017. godine.
Ivanić drži kako je unatoč tim činjenicama važno da BiH preda zahtjev što prije te kako oni koji tu nakanu kritiziraju nisu u pravu.
“Štetu od toga (podnošenja zahtjeva) ne možemo imati”, kazao je Ivanić ističući kako je raspoloženje unutar Unije općenito takvo da još dugo neće biti ozračja u kojemu će sve članice EU s entuzijazmom gledati na moguće primanje neke nove države u članstvo.
Dodao je kako bez obzira na probleme poput migrantske i gospodarske krize ne vjeruje kako će netko u EU kazati da je protiv odobravanja statusa kandidata za BiH.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: fah