Izaslanstvo EU-a za BiH osuđuje nijekanje genocida u Srebrenici

Fah

Članovi parlamentarnog izaslanstva Europske unije za odnose s BiH te radne skupine za Zapadni Balkan najavili su na sastanku s predstavnicima civilnog društva iz Bosne i Hercegovine mogućnost donošenja rezolucija Europskog parlamenta koja bi srebrenički masakr nad 8000 Bošnjaka ocijenila genocidom, te su osudili pokušaje njegova nijekanja, navodi se u četvrtak u priopćenju europarlamentarke Dubravke Šuice dostavljenog medijima u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šuica, potpredsjednica parlamentarnog izaslanstva za odnose s BiH, je istaknula da treba osuditi svaki pokušaj relativizacije genocida u Srebrenici te da treba izraziti puno suosjećanje žrtvama i obiteljima koje još uvijek ne znaju sudbinu članova svojih obitelji. Najvažnijim smatra priznavanje presuda Međunarodnog suda pravde u Den Haagu, a istovremeno žali što usprkos nekoliko pravomoćnih presuda Srbija još uvijek nije priznala genocid, stoji u priopćenju iz ureda zastupnice Šuice.

Šuica je dodala kako je kako je osuda svih zločina uvjet za dugoročno pomirenje i stabilizaciju stanja u BiH na njenom putu u EU.

u priopćenju je navedeno i da je u sklopu 20-te obljetnice komemoracije genocida u Srebrenici u srijedu u dvorištu Europske komisije, povjerenik EU za susjedstvo i pregovore o proširenju, Johannes Hahn otvorio izložbu pod nazivom „Žene Srebrenice“, a obilježavanje će se nastaviti i idući tjedan na plenarnoj sjednici u Strasbourgu dok će izaslanstvo EP-a 11. srpnja sudjelovati na komemoraciji u Srebrenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz brojne europarlamentarce sastanku su prisustvovale i žene koje su osobno prošle kroz tragediju Srebrenice, a koje su danas organizirane u građanske inicijative „Žene Srebrenice“, „Majke Srebrenice“, „Žene žrtve rata“ i druge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.