Predsjednik Stranke demokratske akcije Bosne i Hercegovine (SDA) Bakir Izetbegović izjavio je kako ne vjeruje da će nova vlast u toj zemlji biti formirana tako brzo kako to očekuju lideri HDZ BiH Dragan Čović i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik, objavio je u petak bosanskohercegovački javni servis BHT 1.
U intervjuu ovoj televiziji Izetbegović je potvrdio kako uspostava novog Vijeća ministara BiH na temelju sporazuma kojega je su početkom tjedna potpisali on, Čović i Dodik izravno ovisi o tome hoće li prije toga biti usuglašen i poslan u Bruxelles Godišnji nacionalni plan reformi (ANP) nužan za aktiviranje Akcijskog plana za članstvo u NATO-u (MAP).
“Mislim da možemo neke bitne pomake napraviti. Recimo, ako bude pameti i spremnosti, definirati stvari s ANP-om. Kada tu stvar prevladamo, mislim da kreće sve ostalo, da smo tada jednostavno odvezali taj čvor i da idu sve ostale stvari. Da li će to biti dva ili dva i pol mjeseca, za mene to nije toliko važno”, izjavio je Izetbegović.
Čović i Dodik u pvim su komentarima sporazuma o koaliranju, potpisanog 5. kolovoza, istaknuli kako novo Vijeće ministara mora biti formirano u razdoblju od 30 dana a Dodik je pri tom izravno zaprijetio produbljavanjem krize u BiH ukoliko taj rok ne bude ispoštovan.
Izetbegović sada tvrdi kao je taj rok “preambiciozan” te kako se Čovićeva i Dodikova očekivanja neće ostvariti.
Političari i mediji u BiH i dalje nisu suglasni jesu li se trojica stranačkih lidera uopće dogovorila kako riješiti problem usvajanja ANP-a, čemu se odlučno protive stranke sa srpskim predznakom, no Izetbegović tvrdi kao tu zapravo nema nikakvih dvojbi odnosno kako je dogovoreno usvajanje “reduciranog ANP-a”.
“To je reducirani ANP kojega će prihvatiti NATO. Ja ne vidim moguće rješenje mimo toga. Vidim samo mogućnost produbljavanja krize”, kazao je Izetbegović.
Potvrdio je i kako SDA dijeli stajalište predsjedatelja Predsjedništva BiH Željka Komšića da novi predsjedatelj Vijeća ministara BiH ne može biti imenovan sve dok se ne usvoji ANP i ispoštuju ranije odluke državnog vrha koji je jedini nadležan voditi vanjsku politiku zemlje.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina