Izrael pred sudom u Den Haagu izložen optužbi za genocid

Izrael
Foto: Montaža Narod.hr / FaH

Međunarodni sud u Den Haagu sazvao je raspravu zbog tužbe koju je Južna Afrika podnijela protiv Izraela zbog genocida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je priopćio Međunarodni sud (International Court of Justice), u četvrtak i petak 11. i 12. siječnja održat će se javno saslušanje u sjedištu suda, u Mirovnoj palači u Den Haagu.
Južna Afrika podnijela je 29. prosinca tužbu protiv Izraela zbog kršenja Konvencije o genocidu prema Palestincima.

Saslušanje će se održati na zahtjev Južnoafričke Republike za provođenjem privremenih mjera, kako bi se “spriječila daljnja, teška i nepopravljiva šteta na pravima palestinskog naroda u skladu s Konvencijom o genocidu”.

Južna Afrika traži da Izrael poštuje obveze iz Konvencije o genocidu

Nadalje, Južna Afrika traži da se “osigura da Izrael poštuje svoje obveze iz Konvencije o genocidu, da ne sudjeluje u genocidu te da spriječi i kazni genocid”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U jeku rata, problemi za Izrael: Moguća ustavna kriza i sumnja u ratne zločine

Predviđeno je da prvog dana saslušanja predstavnici Južne Afrike predoče svoje viđenje predmeta, a drugog dana na redu su predstavnici Izraela. Svaka od stranaka imat će na raspolaganju dva sata.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [203.18 KB]

I Južna Afrika i Izrael potpisnici su Konvencije o genocidu. Južna Afrika smatra da izraelski napadi na Gazu imaju “karakter genocida” i da imaju za cilj uništenje Palestinaca na tome području. Izrael te tvrdnje odlučno odbacuje.

Visoki predstavnik UN-a za ljudska prava: Naznake za ratne zločine

Južna Afrika tradicionalno gaji dobre odnose s predstavnicima Palestinaca i u više je navrata izraelsku politiku prema Palestincima usporedila s aparthejdom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoki predstavnik Ujedinjenih naroda za ljudska prava, Austrijanac Volker Türk, nedavno je izjavio kako postoje naznake ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti na objema stranama u Gazi.

S jedne strane, karakter napada Hamasa na Izrael 7. listopada upućuje na postojanje ratnih zločina, ali prema njegovim riječima ni Izrael nije sačuvao čiste ruke.

“Ako pogledamo kako je Izrael na to reagirao, imam snažne sumnje što se tiče poštivanja ljudskih prava, kao i međunarodnog humanitarnog prava“, rekao je Türk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Izraelci upali u najveću bolnicu u Gazi: Tvrde da je zapovjedni centar Hamasa ispod bolnice

Visoko povjerenstvo UN-a za ljudska prava već je ranije pozvalo Izrael da pokrene istragu “mogućeg ratnog zločina”, protiv svoga vojnika koji je navodno pobio najmanje 11 nenaoružanih Palestinaca u Gazi.

Izrael je u međuvremenu reagirao i pokrenuo istragu protiv vojnika pod sumnjom da je ubio Palestinca koji je bio uhićen zbog navodne sumnje u terorizam.

Sporne izjave članova izraelske vlade

Neki mediji napominju da bi na saslušanju u Den Haagu za Izrael mogle biti neugodne izjave desničarskih članova njegove vlade. Ministar unutarnjih poslova Itamar Ben-Gvir i ministar financija Bezalel Smotrich spominjali su mogućnost protjerivanja Palestinaca iz Gaze.

Ben-Gvir je izjavio u ponedjeljak kako je rat prigoda za poticanje “preseljenja stanovnika Pojasa Gaze”. Smotrich je pak za izraelski vojni radio izjavio da će, ako Izrael ispravno postupi, doći do iseljenja Palestinaca “a mi ćemo živjeti u Pojasu Gaze”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Rat između Izraela i Hamasa donosi neopisive patnje; svjedočanstva žrtava i očevidaca

Njihove su izjave naišle na kritiku i unutar same vlade. Ministar kulture, član stranke Likud predsjednika vlade Benjamina Netanyahua, Miki Sohar, odbacio je takva razmišljanja.

“Jasno je da nitko u Izraelu ne bi bio tužan kad bi dragovoljno otišli. Ali to nije realno, a međunarodna zajednica to ne bi prihvatila”, izjavio je Sohar. Napomenuo je također da o takvim temama ne bi trebalo raspravljati u javnosti.

Međunarodni sud je najviši sud Ujedinjenih naroda i zadaća mu je donošenje presuda u sukobima među državama. Njegove su presude obvezujuće, ali sam sud nema mogućnosti njihove provedbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.