Četiri su osobe ubijene u Demokratskoj Republici Kongo gdje su u nedjelju održani dugo odgađani predsjednički izbori koje je oporba kritizirala zbog brojnih nepravilnosti, a dugi redovi, pokvareni uređaji i obilne kiše u prijestolnici remetili su glasovanje.
Biračka mjesta ostala su otvorena dulje od predviđenih 17 sati po lokalnom vremenu pošto su redovi ljudi i dalje čekali da daju svoj glas jer su se mnoga mjesta otvorila kasnije nego što je bilo određeno.
Glasovanje je prošlo mirno u većini države, no na nekoliko mjesta bilo je incidenata poput pokrajine Južni Kivu gdje su ubijene četiri osobe, među njima policajac i zaposlenik na biralištu, prenosi AFP.
Izbori su rijedak događaj u Kongu, zemlji bogatoj prirodnim izvorima u kojoj su se nakon stjecanja neovisnosti od Belgije 1960. nizali autoritarni vladari, atentati, pučevi i građanski ratovi.
Ako nakon izbora s vlasti odstupi predsjednik Joseph Kabila, a on je na dužnosti od ubojstva svog oca 2001., bit će to prvi demokratski prijenos vlasti u povijesti te države.
Vlasti su otkazale izbore u tri uporišta oporbe, na zapadu te istoku države, a kao razlog navele su etničke nemire i zdravstvene rizike zbog ebole.
Izbori u DR Kongu bili su tri puta odgođeni od prosinca 2016., kada je po ustavu istekao drugi i posljednji Kabilin mandat.
Konferencija katoličkih biskupa (CENCO) objavila je da su uređaji za glasovanje, koje je oporba već kritizirala kao sredstvo koje omogućuje prijevaru, imali kvarove na najmanje 544 od 12.300 biračkih mjesta.
Oko 40 posto Konga su katolici, pa je papa Franjo u svom tjednom obraćanju pozvao na molitvu za tu državu.
“Nadam se da će svi raditi na tome da se održi miroljubiva atmosfera koja omogućava regularne i mirne izbore”, poručio je Franjo.
Kabilin čovjek iz sjene i njegovi protukandidati
Usprkos odgađanju izbora od 2016. godine, diplomati i promatrači tvrde da se vlasti nisu pripremile zbog čega vlada strah od ponavljanja nasilja kakvo se dogodilo nakon izbora 2006. i 2011. godine.
Četrdeset milijuna registriranih birača bilo je pozvano na birališta, a privremeni rezultati objavit će se 6. siječnja, nakon čega slijede neizbježni sporovi na Ustavnom sudu.
Tri su glavna kandidata za Kabilina nasljednika na dužnosti predsjednika DR Konga, zemlje koju obilježava oštar kontrast između njezina rudnog bogatstva (kobalt, bakar, koltan, dijamanti, zlato) i siromaštva koje trpe dvije trećine njezinih stanovnika.
Kako bi i dalje vladao iz sjene Kabila je za svog nasljednika izabrao bivšeg ministra unutarnjih poslova Emmanuela Ramazanija Shadaryja, koji je pod sankcijama EU-a koji ga optužuje za gaženje ljudskih prava.
Njegovi protukandidati, Felix Tshisekedi i Martin Fayulu, dolaze iz razjedinjene oporbe. Predsjednički izbori se od 2011. održavaju samo u jednom krugu.
Po anketama najviše izgleda za pobjedu ima Fayulu. Istodobno s predsjedničkim, održani su parlamentarni i regionalni izbori.
Kampanju je obilježilo nasilje, s desetak mrtvih, objavila je organizacija za ljudska prava, što vlast niječe.
U DR Kongu su se od 1996. do 2003. vodila dva velika regionalna rata u kojima su izginuli milijuni ljudi, a milijuni su postali izbjeglice. Premda strane vojske, kao što su bile ruandska i ugandska, više ne djeluju otvoreno na teritoriju Konga, on je i dalje među najnestabilnijim afričkim zemljama, s više stotina oružanih skupina koje su još aktivne na istoku.
Tekst se nastavlja ispod oglasa