Kineski mediji šute o 50. obljetnici Kulturne revolucije

Službeni kineski mediji šutjeli su ponedjeljak o 50. obljetnici početka Kulturne revolucije, a rasprave o tom burnom i krvavom razdoblju su i dalje pod cenzurom vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Velika proleterska kulturna revolucija” je službeno počela 16. svibnja 1966. i to desetljeće je radikalno poljuljalo kinesku političku scenu.

U ponedjeljak Dnevnik naroda, organ Komunističke partije, nije imao ni najmanji članak o toj obljetnici, a također službeni Global Times tek je prenio pet pasusa članka agencije France presse o uspjehu kolekcionara predmeta iz tog doba, bez ikakvog pratećeg konteksta.

Godine 1981. Kulturna revolucija je ocijenjena kao teška pogreška Mao Ce-tunga, koji je posijala kaos u zemlji i dovela od katastrofe za stranku, državu i cijeli narod. Time su vlasti zaključile da je to poglavlje zatvoreno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinara tijekom uobičajenog briefinga u ministarstvu vanjskih poslova, glasnogovornik ministarstva je tek odgovori da je kineska vlada već davno donijela pravilnu presudu o tom razdoblju.

Na društvenim mrežama su cenzurirane rasprave o toj temi.

“Kulturna revolucija je nadahnula najveće zlo u ljudskoj prirodi, amputirala našu nacionalnu kulturu i uništila naše moralne vrijednosti”, glasio je jedan komentar na Weibu, kineskom Twitteru, koji je kasnije obrisan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika proleterska kulturna revolucija ili Kulturna revolucija bila je politička kampanja pokrenuta 1966. u Narodnoj Republici Kini kao ostvarenje “stalne revolucije” Mao Ce-tunga radi sprječavanja povratka na kapitalizam, zapravo protiv liberalnijih i reformističkih snaga. Sastojala se u masovnim čistkama članstva Komunističke partije Kine i preodgajanju političkoga vodstva u koncentracijskim logorima i na poljoprivrednim radovima, što je dovelo do raspada središnje vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.