Litva je prošloga tjedna predbacila Bjelorusiji odgovornost za propuštanje bliskoistočnih migranata u ovu zemlju, prenosi rmx.news. Vilnius vjeruje da je vlada Aleksandra Lukašenka dopustila stotinama Iračana, Iranaca i Sirijaca dolazak u Minsk ove godine uz vizu za turiste. Oni su sada nastavili svoju migraciju dalje u Europu.
>Lukašenko zbog sankcija prijeti da će preplaviti Europu migrantima
>Europski diktatori Lukašenko i Vučić: Što je sve prošla bjeloruska košarkašica?
>Borrell: Lukašenko je prešao brojne crvene linije
>(VIDEO) Već 10 dana traju prosvjedi u Bjelorusiji – Putin brani Lukašenka, oporba ga…
Litavska vlada bila je prisiljena na granici s Bjelorusijom organizirati šatorsko naselje za smještaj novopridošlica.
“Gotovo smo popunjeni. Potreban nam je novi kamp za primanje stranaca. Novi bi kamp trebao primiti do 350 osoba”, kazao je Aleksandras Kislovas, litavski čelnik lokalnog imigracijskog ureda na južnoj granici s Bjelorusijom. Litva planira organizaciju pojedinačnog smještaja u šatorima, dok za novopridošle obitelji traži apartmanski smještaj.
“Hibridni rat protiv Litve”
“Hibridni rat protiv Litve sada je očit. Priljev ilegalnih imigranata jedno je od njegovih oruđa”, rekla je ministrica unutarnjih poslova Litve, Agne Bilotaite. Kao jedan od mogućih razloga navela je činjenicu da je Litva najglasniji kritičar bjeloruske politike utišavanja opozicije, gašenja prosvjeda i nepostojanja slobodnih izbora vlasti.
“To nije slučajnost. Dobro su organizirani. Čak su uvedene i posebne zrakoplovne linije iz Bagdada i Istanbula za Minsk”, rekla je Bilotaite.
Granična kontrola u Litvi uhvatila je 189 ilegalnih imigranata, većinom Iračana, samo tijekom prvih pet mjeseci ove godine. Značajan je to porast s obzirom na 81 migranta u cijeloj protekloj godini. Slični brojevi Čečena i Sirijaca bilježe se u Poljskoj.
Ministrica Bilotaite svoju je zamjerku iznijela u parlamentu. “Zabrinjava stav bjeloruskih stranaka koji niječe postojanje ilegalnih imigranata na našem teritoriju. To je dokaz efektivne politike protiv Litve.”
Raste napetost između Lukašenkove Bjelorusije i njezinih susjeda tijekom proteklih tjedana. Minsku se upućuju oštre kritike na račun prisilnog slijetanja Rayanairovog zrakoplova u kojem se nalazio kritičar režima i novinar oporbe Roman Protasevič. Bloomberg navodi da je Lukašenko zaprijetio Europi slanjem “droge” i ilegalnih migranata početkom lipnja.
Bjelorusi blokiraju granične prijelaze i pozivaju EU na sankcioniranje Lukašenka
U proteklih nekoliko dana Bjelorusi s adresom u Litvi i Poljskoj pokušavali su zaustaviti promet na graničnim prijelazima između Bjelorusije i Litve, odnosno Poljske. Između ostaloga žele prisiliti EU na nametanje strožih sankcija vladi bjeloruskog predsjednika Lukašenka. Ujedno zahtijevaju da Bjelorusija pusti političke zatvorenike i otvori kopnene granice, zatvorene od prosinca prošle godine.
U prosincu Bjelorusija je zatvorila svoje kopnene granice s Europskom unijom i Ukrajinom za izlazak građana iz zemlje. Vlada opravdava ovaj postupak potrebom sprječavanja širenja zaraze koronavirusom. Međutim, čelnici oporbe tvrde da je pravi razlog sprječavanje izlaska osobama koje žele pobjeći od opresivnog režima. Sumnji doprinosi i činjenica da ostaje otvorenom granica s Rusijom. Oporbeni televizijski kanal Nexta Live povezao je ovu situaciju u zemlji s postojanjem Željezne zavjese. Iz Bjelorusije dopušten je izlazak samo određenim skupinama ljudi. Osim potreba medicinskoga liječenja, granicu mogu prijeći samo oni s boravištem te mjestom rada ili studija izvan zemlje.
Bjelorusija se još od predsjedničkih izbora u kolovozu prošle godine nalazi u političkoj krizi. Tada je Lukašenko proglašen službenim pobjednikom izbora. Oporba izborne rezultate smatra krivotvorenima, dok je EU odbila to prepoznati. Nakon izbora uslijedili su višemjesečni masovni prosvjedi diljem zemlje koje je režim prisilno zaustavljao.
Izvor: narod.hr/rmx.news
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.