Ljajić: Najbolje da se Šešelj sam preda Den Haagu, svako opiranje umanjit će šansu da kasnije bude pušten

Foto; Wikimedia / BokicaK

Predsjednik Nacionalnog vijeća za suradnju s Haaškim sudom (ICTY) i srbijanski vicepremijer Rasim Ljajić izjavio u ponedjeljak kako je za haaškog optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja kojem je Haaški sud naredio da se vrati u haaški pritvor najbolje da sam ode u Den Haag i preda se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svako opiranje umanjit će šansu da kasnije bude pušten. Nastavi li sa ovakvim izjavama, čini sebi medvjeđu uslugu”, rekao je Ljajić u večernjem dnevniku srbijanske televizije (RTS).

Ljajić je rekao kako Beograd očekuje odluku Raspravnog vijeća da bi mogao govoriti i odlučivati o sljedeći potezima, te naglasio da je u ovom času najvažnije da se “sačuva politička i društvena stabilnost”.

Ljajić je ocijenio da u slučaju Šešelj postoji nekoliko pravnih presedana – od njegova odlaska u Den Haag do današnje odluke vijeća pa je u tom kontekstu “svaka politička implikacija ovih događaja legitimna i realna”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne možete nikog uvjeriti da nema političkih implikacija. Važno je da hladne glave uđemo u sve ovo, da ne dajemo svemu značaj koji događaj nema”, poručio je Ljajić u razgovoru za RTS.

Odluka suda u Srbiji ocijenjena kao “perfidna” i “nemoralna”

Prizivno vijeće Haaškog suda zatražilo je u ponedjeljak od Raspravnog vijeća da hitno opozove odluku o privremenom oslobađanju Vojislava Šešelja i naloži mu da se vrati u pritvor u Scheveningenu. Šešelj, koji je i vođa Srpske radikalne stranke, je uzvratio da se neće dragovoljno predati i poručio svojim donedavnim suradnicima a sada srbijanskom predsjedniku Tomislavu Nikoliću i premijeru Aleksandru Vučiću da ga uhite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potez Den Haaga službeni Beograd ocijenio je “perfidnim” i “nemoralnim”, a Zagreb “odličnom” odlukom suda, uz ocjenu da ICTY Šešelja nije ni trebao pustiti na slobodu.

Šešelju se po optužbama za ratne zločine u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini sudilo skoro 12 godina u Den Haagu, a zbog lošeg zdravstvenog stanja pušten je na privremenu slobodu 12. studenog 2014. Nakon puštanja je aktivno sudjelovao u političkom životu Srbije, držao je govore na skupovima koji su mahom ocijenjeni kao ratnohuškački i govor mržnje, te organizirao prosvjedne akcije svoje partije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.