Makedonija traži od Srbije da objasni nazočnost srbijanskog obavještajca u Sobranju

Foto: Fah

Makedonsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je u četvrtak na razgovor veleposlanicu Srbije u toj zemlji Dušanku Divjak Tomić kako bi objasnila nazočnost savjetnika u veleposlanstvu i pripadnika Sigurnosne obavještajne agencije (BIA) Gorana Živaljevića u Sobranju u trenutku upada demonstranata u parlament 27. travnja, prenijela je TV “Telma”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sastanak s Divljak-Tomić još nije realiziran i ovisno o sadržaju razgovora sa srpskom veleposlanicom u Makedoniji postupit ćemo u skladu s Bečkom konvencijom”, navodi se iz makedonskog ministarstva vanjskih poslova.

Goran Živaljević, dužnosnik BIA-e i savjetnik u veleposlanstvu Srbije u Skoplju, potvrdio je informaciju o svojoj nazočnosti tijekom incidenata u Sobranju, rekavši da je tamo bio po službenoj dužnosti kako bi vidio sudjeluju li u incidentima i osobe iz Srbije, navijači ili ekstremisti.

Prema izvješću televizije “Telma”, Živaljević je u makedonski parlament došao sa skupinom demonstranata, zadržao se dvadesetak minuta i fotografirao u dvorani za plenarne sjednice gdje su bili zastupnici i dio prosvjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijanski premijer i novoizabrani predsjednik Aleksandar Vučić nakon toga je nazočnost diplomata i časnika BIA-e u Sobranju objasnio “njegovim poslom da izvještava iz te zemlje”.

Srbijanske agencije navode riječi mandatara za sastav vlade Makedonije Zorana Zaeva da o tome nije razgovarao s Vučićem.

“Nismo razgovarali o tome. Razgovarali smo o suradnji. Vjerujem da će zajednički službe Makedonije i Srbije riješiti to pitanje”, rekao je Zaev nakon večere premijera zapadnog Balkana u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.