Mesić održao predavanje u Mostaru unatoč protivljenju Hrvata

Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u petak  je održao predavanje u Mostaru  o temi “Koliko Hrvatska kao članica EU i jamac Daytonskog sporazuma može pomoći u opstanku cjelovite BiH” unatoč pozivu gradonačelnika Ljube Bešlića i premijera Hercegovačko-neretvanske županije Denisa Lasića upućenog dan ranije da odgodi dolazak u grad na Neretvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mesić je pozvao vlasti u Zagrebu tijekom predavanja kojega je u petak održao u Mostaru da pokrene reviziju Daytonskog mirovnog sporazuma dodajući da su Hrvati u tj zemlji konstitutivni narod koji se ne smije zatvarati u geto.

Hrvatska bi trebala incirati izmjenu Daytonskog sporazuma

“Hrvatska bi, smatram, trebala izaći s inicijativom da se mijenja Daytonski sporazum”, rekao je bivši hrvatski predsjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Siguran sam da bi promišljenom diplomatskom akcijom u redovima EU bilo moguće naći dovoljno saveznika koji bi u pravom trenutku barem blagonaklono gledali na takvu inicijativu. Bitno je stvari pokrenuti s mrtve točke i ne miriti se s postojećim stanjem jer je ono ne samo zabrinjavajuće nego i opasno”, rekao je među ostalim Mesić.

Mesić pozvao Hrvate da se ne zatvaraju u nacionalna geta

Pri tome je pozvao Hrvate u BiH da se ne zatvaraju u nacionalna geta odbacujući optužbe da se zauzima za unitarnu državu, nego državu svih njezinih građana koji se neće dijeliti po vjerskoj i nacionalnoj pripadnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Denis Lasić i mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić pozvali su u četvrtak bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića da ne dolazi u Mostar smatrajući da njegov nastup o ulozi Hrvatske prema BiH ne bi pridonio stabiliziranju političke i sigurnosne situacije u Mostaru i županiji.

Za vrijeme Mesićeva mandata Hrvati u BiH bili gurnuti potpuno na margine

Uoči Mesićevog dolaska oglasila se i Kordinacija udruga branitelja Hrvatskoga vijeća obrane BiH koja je ocijenila da je u vrijeme dok su, dok je bio hrvatski predsjednik, Hrvati u BiH gurnuti potpuno na margine političkih zbivanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.