Nastavljeni iranski nuklearni pregovori

Međunarodni pregovori o iranskoj nuklearnoj energiji ušli su u utorak u posljednje sate određene za postizanje preliminarnog sporazuma, a zasad nema nikakvih jamstava da će diplomatski maraton koji traje već godinu i pol biti uspješno okončan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šefovi diplomacije velikih sila – SAD-a, Kine, Rusije, Velike Britanije, Njemačke i Francuske – te Irana sastali su se u utorak ujutro u Laussanei nakon kratke noći tijekom koje su njihovi stručnjaci nastavili razgovarati u pokušaju rješavanja zadnjih neriješenih pitanja.

“Nije riješeno”, kazao je diplomatski izvor dodajući da će se rasprave nastaviti cijeli dan te da je sporazum i dalje moguć.

Skupina 5+1 i Iran trebali bi prije ponoći postići prvi temeljni kompromis o nerazrješivu pitanju koje narušuje međunarodne odnose već 12 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj je osigurati se da se Iran neće nastojati domoći atomske bombe, u zamjenu za ukidanje međunarodnih sankcija koje guše njegovo gospodarstvo.

Iako 31. ožujka nije datum posljednje prilike, on je temeljna etapa za nastavak rasprava i postizanja kompletnog povijesnog sporazuma sa svim tehničkim detaljima finaliziranim do 30. lipnja.

“Ovo su zadnji sati”, ocijenio je diplomatski izvor, sumnjajući da se pregovori mogu produžiti u sadašnjem obliku. “Ministri su ovdje već danima, pomaknuli su rokove kako bi ostali, a svi imaju obaveze”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kerry: Iranski nuklearni pregovori imaju još poteškoća

Američki državni tajnik John Kerry rekao je u ponedjeljak za CNN da “još ima poteškoća” u pregovorima o iranskom nuklearnom programu, dodajući da će se oni nastaviti.

“Još ima teških točaka. Naporno radimo da bismo ih riješili, radit ćemo do kasno noćas i sutra kako bismo nešto napravili”, rekao je Kerry za CNN, dodajući da “svi znaju koliko je važan utorak”, kada istječe rok za dogovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sada je doista vrijeme da donesemo odluke” kako bismo postigli dogovor, ocijenila je pak u ponedjeljak glasnogovornica State Departmenta Marie Harf.

Ipak je istaknula da Washington neće “nagliti i zaključiti loš dogovor”, nekoliko sati do roka 31. ožujka.

“Ne znamo što će se dogoditi ako to ne uspijemo do 31. ožujka. Moramo jasno vidjeti gdje smo i odlučiti što ćemo dalje. Ne želim nagađati što će biti”, dodala je, rekavši da su izgledi za dogovor “50-50”.

Rekla je da će Sjedinjene Države pročešljati sve “opcije” ako se ne nađe nikakvo rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iran i velesile pokušavaju razriješiti zadnje sporne točke kako bi se dogovorili o vrućem pitanju iranskog nuklearnog programa koji već 12 godina opterećuje međunarodnu javnost.

Američki, francuski, britanski, njemački i kineski ministar vanjskih poslova ostali su u Lausanni kako bi pomogli pregovaračima. Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov napustio je Laussanu i rekao da će se vratiti u utorak bude li izgleda za stvaran dogovor.

Sporazum s Iranom mogao bi izazvati zamjenske ratove na Bliskom istoku

Nuklearni sporazum s Iranom mogao bi izazvati niz zamjenskih ratova na Bliskom istoku, u vrijeme kada se sunitski muslimani pokušavaju suprotstaviti rastućoj moći šijitskog Irana, rekao je u ponedjeljak koordinator EU-a za protuterorizam.

Gilles de Kerchove je Europskom parlamentu rekao da je jedan od glavnih uzroka terorizma “taj zamjenski rat uz blagoslov sunitskog svijeta koji se osjeća pomalo defanzivnim zbog jačanja Irana”.

Upitan bi li na to utjecao sporazum o ograničavanju iranskog nuklearnog programa o kojem se pregovara u Švicarskoj, De Kerchove je odgovorio: “Da, naravno, jer će Iran imati još više novca”.

“To je sofisticirana zemlja, s vizijom, sve snažnija i snažnija na Bliskom istoku. Stoga bi sunitska strana u tom području mogla biti u iskušenju da podupre ekstremističke skupine koje bi se za njezin račun borile protiv Irana”, istaknuo je.

Svjetske sile pokušavaju s Iranom postići politički sporazum kojemu je cilj spriječiti Teheran da se domogne nuklearnog oružja u zamjenu za ublažavanje gospodarskih sankcija.

Većinski sunitska Saudijska Arabija predvodi zračne napade na šijitsku skupinu i iranskog savenzika Houthi u Jemenu, najnovijoj fronti u borbi s Iranom za širenje utjecaja u toj regiji.

Njihova posredna borba ogleda se i u Siriji gdje Teheran podupire vladu predsjednika Bashara al-Assada u borbi protiv sunitskih pobunjenika te u Iraku gdje glavnu ulogu igraju šijitske milicije koje podupire Iran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.