Obama manipulirao građanima – ogroman porast kriminala i nasilja u velikim gradovima SAD-a

Foto: fah

Nasilje i kriminal, uključujući ubojstva, nastavilo je uspon u cijelom SAD-u u prvoj polovici 2016. godine, a najveći gradovi su imali porast od čak 21,6 posto ubojstava, kaže novo izvješće FBI-a.  Predsjednik Obama je prije godinu dana javno negirao porast nasilja i kriminala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uspoređujući prvih šest mjeseci 2015. godine i prvih šest mjeseci 2016. godine, FBI je ustanovio porast ubojstava za 5,2 posto, nasilnih napada za 6,5 posto, pljačka je porasla za 3,2 posto, a silovanja za 4,4 posto. Izvješće je objavljeno godinu dana nakon što je predsjednik Barack Obama javno negirao rastuću plimu kriminala. “Ne postoji rastući trend zločina”, rekao je Obama u eseju za Harvard Law Review, objavljenom 5. siječnja 2016.

Bez obzira na Obamine izjave, stopa kriminala jako je porasla diljem SAD-a. Među gradovima, kriminal je porastao najviše u odnosu na prethodnu godinu (9,7 posto), kod onih s populacijom od 1.000.000 stanovnika i više. U gradovima s populacijom od 500.000 do 999.999 stanovnika kriminal je porastao 5,2 posto, te u gradovima s 250.000 do 499.999 stanovnika  do 4,3 posto. Nasilje i kriminal poraslo je u sve četiri regije SAD-a: 6,4 posto na Zapadu, 5,9 posto na Srednjem zapadu i na jugu, te 1,2 posto na sjeveroistoku zemlje.

U gradove s jako velikom stopom porasta kriminala spadaju New York, Los Angeles, Chicago, Houston, Phoenix, San Antonio, San Diego i Dallas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je da su upravo veliki gradovi bili mjesta gdje je Hillary Clinton odnijela pobjedu nad Donaldom Trumpom, djelomice i zato što ove statistike nisu ranije objavljene i što nisu dobile adekvatna naslovna mjesta u medijima SAD-a jer se radi o ogromnom problemu koji pritišće ovu veliku naciju.

Čak se pisalo u javnosti o „interesu“ pojedinih moćnih profitnih grupacija u SAD-u da se „pune“ američki privatizirani zatvori. U pitanju su zatvori koje su, zbog ogromnog broja zatvorenika u državnim ustanovama, otvorile velike privatne američke korporacije, a potom sklopile ugovore s federalnim vlastima da u njima, za račun države, sprovode kaznene mjere protiv takozvanih „lakših“ osuđenika — najčešće sudionika u saobraćajnim nesrećama, počinitelja blažih krivičnih djela, ili onih koji su prekršili imigracijske zakone. Trenutno je u SAD-u 760 ljudi u zatvoru na 100.000 stanovnika. Svjetski je prosjek nekoliko puta manji – 150 zatvorenika na 100.000 ljudi, dok je europski 133,5.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.