Američki predsjednik Barack Obama nada se da će Sjedinjene Države otvoriti veleposlanstvo u Havani do sredine travnja.
U razgovoru za Reuters američki je predsjednik upozorio i da će trebati više vremena za uspostavu punih normalnih odnosa nakon više od polustoljetnog prekida.
“Nadam se da ćemo moći otvoriti veleposlanstvo, a osnovni temelji za to su položeni, prije summita dviju Amerika u Panami 10. travnja”, rekao je Obama. “Morate imati u vidu da naša očekivanja nikad nisu bila da ćemo odmah uspostaviti pune normalne odnose. Za to treba još mnogo rada”, naglasio je.
SAD i Kuba objavili su 17. prosinca da planiraju obnovu diplomatskih odnosa, nakon 18 mjeseci tajnih razgovora.
Dva kruga razgovora o normalizaciji odnosa održana su u Washingtonu i Havani i napredak je brzo ostvaren.
Kuba želi američko službeno priznanje njezina jednostranačkog sustava, dok Bijela kuća smatra da će uspostava formalnih odnosa s Kubom ojačati njezinu poziciju u Latinskoj Americi, u kojoj višedesetljetni američki napori da se Kuba izolira nisu urodili plodom.
Nakon zadnjeg kruga razgovora u petak, čelnica odjela za SAD u kubanskom ministarstvu vanjskih poslova Josefina Vidal rekla je da je Havana sprema na obnovu diplomatskih odnosa čim je Bijela kuća proglasila namjeru da Kubu makne s popisa država koje sponzoriraju terorizam.
To je prvi put da je Havana javno priznala da želi obnovu odnosa i prije nego što bude uklonjena s liste. A na listi je od 1982. godine zbog podupiranja raznih pobuna tijekom Hladnog rata.
Iako kritičari, uključujući neke članove Kongresa, tvrde da je normalizacija odnosa dar za autoritarnu kubansku vladu, Obama smatra da već postoje znaci se Kuba liberalizira.
“Idemo putem kojim možemo otvoriti odnose s Kubom na način koji će potaknuti promjene na Kubi. I mislim da to već vidimo”, rekao je Obama.
“Činjenica je da je kubanska vlada počela razgovarati o tome kako da reorganizira svoju ekonomiju za moguća strana ulaganja, a to sa sobom nosi niz promjena. I to je uvijek bila premisa naše politike. Nakon 50 godina politike koja nije dala rezultata, moramo probati nešto drugo, nešto što će ohrabriti i prisiliti kubansku vladu da se uključi u modernu ekonomiju. A to stvara i više prostora za slobodu kubanskom narodu”, naglašava Obama.
Sjedinjene Države i Kuba u sukobu su od Kubanske revolucije 1959., a diplomatski su odnosi prekinuti dvije godine poslije.
Čelnica američkog pregovaračkog tima, pomoćnica državnog tajnika Roberta Jacobson izrazila je optimizam u obnovu odnosa prije panamskog summita.