Obamin fokus na borbi protiv ekstremizma i agresivne ruske politike

Američki predsjednik Barack Obama objavio je u petak dopunjenu sigurnosnu strategiju, koja obvezuje Sjedinjene Države na predvodništvo u gorućim svjetskim pitanjima, ali predstavlja i odraz njegove oprezne politike kad je riječ o intervencijama u inozemstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokument na 29 stranice namijenjen Kongresu i propisan zakonom opisuje vanjskopolitičke prioritete predsjednika Obame u posljednje dvije godine njegova mandata.

Obama opisuje najvažnije izazove nasilnog ekstremizma, ruske agresivne politike, internetskih napada i klimatskih promjena, uz tvrdnju kako se na njih najbolje može odgovoriti okupljanjem međunarodnih koalicija.

Međutim, SAD po njegovim riječima treba “strategijsku strpljivost i upornost”, jer nema beskonačne resurse, a mnogi se problemi ne mogu riješiti vojnom moći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moramo uvijek odolijevati prevelikom naprezanju, što se događa kad se donose odluke temeljene na strahu”, rekao je američki predsjednik.

Na duge staze, napori SAD-a u suprotstavljanju ideologiji koja se krije iza nasilnog ekstremizma “važniji su nego naše mogućnosti uklanjanja terorista s bojišnice”, smatra Obama.

Dokument o nacionalnoj sigurnosti predstavlja nadopunu opsežnijeg dokumenta donešenog 2010., donešenom nakon 15 mjeseci Obamina mandata. U međuvremenu, američki je predsjednik i u svojoj domovini i u inozemstvu često izložen kritikama zbog pretjeranog opreza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Republikanski senator Lindsey Graham, žestoki Obamibn kritičar, smatra da je Obamina politika dovela do globalnog kaosa i omogućila rast loših čimbenika, poput militanata Islamske države.

“Sumnjam da će se IS, iranski mule ili Vladimir Putin dati zastrašiti strategijom “strategijske strpljivosti” predsjednika Obame, priopćio je Graham.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.