Obamina administracija pokrenula plan zatvaranja Guantanama

epa04817037 US President Barack Obama prepares to speak about changes to his administration's hostage policy, including allowing government officials to negotiate with terrorist groups holding Americans, in the Roosevelt Room of the White House in Washington, DC, USA, 24 June 2015. Obama also announced that officials will no longer threaten families who negotiate with hostage takers with criminal prosecution. EPA/JIM LO SCALZO

Više od 13 godina nakon dolaska prvih zatvorenika u Guantanamo, Pentagon će predložiti premještanje spornog zatvora u Sjedinjene Države i konačno ispuniti izborno obećanje Baracka Obame.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik nema puno vremena za ispunjenje svoje obveze zatvaranja zatvora. Zatvor otvoren u siječnju 2002. za zatvorenike optužene za terorizam, zatvor i snimke zatvorenika zavezanih lancima u narančastim kombinezonima odaslali su lošu sliku Sjedinjenih Država u svijetu.

Treba ukloniti “prvi argument kojim se služe džihadisti za vojačenje”, naglašava Barack Obama.

Američki predsjednik je zatražio od Pentagona da preda nekoliko opcija za preseljenje zatvora u Sjedinjene Države, u kojem se danas nalazi 112 zatvorenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pentagon treba obznaniti troškove tog preseljenja.

Razmatraju se četiri mjesta: dva vojna zatvora u Charlestonu u Južnoj Karolini i Fort Leavenworth u Kansasu, savezni zatvor visoke sigurnosti Florence u Coloradu i zatvor u Canon Cityju u istoj državi.

U zatvoru Florence nalaze se zatvorenici Ramzi Youssef, mozak atentata na World Trade Center 1993., Zacaris Moussaoui, Francuz osuđen za sudjelovanje u atentatima 11. rujna i Djokhar Tsarnaev, osuđen na smrt za atentate u Bostonu 2013.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kongres s republikanskom većinom je protiv zatočenja zatvorenika na američkom tlu. Zastupnici iz tih državama ističu opasnosti napada na zatvore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.