Peking traži uklanjanje američkog proturaketnog štita iz Južne Koreje

Foto: fah

Kina je u utorak zatražila uklanjanje američkog proturaketnog štita iz Južne Koreje, dan nakon što je Washington objavio da je taj proturaketni obrambeni sustav operativan, no istodobno je pozdravila je “pozitivne signale” američkog predsjednika Donalda Trumpa prema Sjevernoj Koreji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Peking mjesecima kritizira postavljanje proturaketnog štita THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) koji je Washington najavio prošle godine kao odgovor na nuklearni i balistički program Sjeverne Koreje.

Kina naglašava da taj štit pokriva dio njezinog teritorija i ometa njezine obrambene snage. “Protivimo se raspoređivanju sustava THAAD u Južnoj Koreji. Pozivamo strane da odmah zaustave to raspoređivanje, jer ćemo mi poduzeti potrebne mjere obrane naših interesa”, rekao je novinarima glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Geng Shuang.

Nekoliko sati ranije pukovnik Rob Manning, glasnogovornik američkih snaga u Južnoj Koreji, objavio je da je THAAD operativan i da može presresti sjevernokorejske rakete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan drugi neimenovani američki glasnogovornik je rekao da je sustav tek u početnom kapacitetu presretanja.

Kineski glasnogovornik je rekao da su ohrabrujuće izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je u ponedjeljak rekao da je spreman sastati se sa sjevernokorejskim čelnikom Kim Jong-unom, dok se već razmatrala vojna opcija prema Pjongjangu.

Na pitanje o izjavama Donalda Trumpa, Geng je rekao da je Peking primio na znanje američke izjave i pozitivne signale koje sadrži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.