Plenkovićeve susrete u Sarajevu obilježilo razumijevanje i želja za jačom suradnjom

Foto fah

Predsjednik hrvatske vlade Andrej Plenković obećao je svu potporu nastojanjima da se u Bosni i Hercegovini postigne puna jednakopravnost njenih naroda i svakog građanina, kazao je u petak u Sarajevu vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić nakon susreta s hrvatskim premijerom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković u BiH: Interes je Hrvatske da se rasvijetli što se dogodilo u Stocu i da se izbori ponove

Plenković se osim s vrhbosanskim nadbiskupom iza zatvorenih vrata odvojeno sastao i s poglavarom Islamske zajednice u BiH Huseinom Kavazovićem.

Kardinal Puljić novinarima je kazao kako je potrebno stvoriti takvu strukturu države BiH koja će omogućiti da se u njoj radi i opstaje a ne da se iz nje bježi kako je to danas slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Već je i do sada (premijer Plenković) pokazao da poznaje našu situaciju, posebno kada je bio u Europskom parlamentu. Nadam se da će to svoje znanje sada pretočiti u djelovanje kao predsjednik vlade”, kazao je vrhbosanski nadbiskup.

Ocijenio je kako je ipak najvažnije da oni koji žive u BiH sami sebi pomognu jer je to preduvjet da pomoć i potporu mogu tražiti i očekivati od drugih pa tako i Hrvatske.

Članove izaslanstva hrvatske vlade predvođenog premijerom Plenkovićem u Sarajevu su primili predsjedatelj Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i hrvatski član državnog vrha Dragan Čović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju stoji kako su izrazili zadovoljstvo činjenicom da je novoimenovani hrvatski premijer došao u BiH samo dan poslije prve sjednice nove hrvatske vlade ocjenivši to kao simboličku poruku s ciljem poboljšanja suradnje dviju susjednih i prijateljskih zemalja.

Izetbegović i Čović Plenkovića su izvjestili o dosad postignutom napretku BiH na putu ka euroatlanskim integracijama istaknuvši kako postoji odlučnost da se nastavi s provedbom ranije usvojenog plana reformi kao i da do kraja 2017. BiH stekne status kandidata za članstvo u EU.

Izrazili su izrazili zahvalnost za dosadašnju potporu koju je Hrvatska pružila BiH u procesu približavanja Europskoj uniji, s nadom da će se ta potpora nastaviti i ubuduće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojašnjavajući stajališta sadašnje hrvatske vlade Plenković je potvrdio kako je BiH visoko pozicionirana kada su vanjskopolitički prioriteti u pitanju.

“Zalagat ću se za ravnopravnost svih triju konstitutivnih naroda i cjelovitu BiH kao i njezin europski put koji jedini jamči koheziju i cjelovitost zemlje, te za zaštitu ravnopravnosti Hrvata kao konstitutivnog naroda na cijelom području Bosne i Hercegovine”, Plenkovićeva je poruka članovima Predsjedništva BiH.

Visoki dužnosnici dvije države suglasili su se kako je potreban snažni poticaj zajedničkom radu na rješavanju svih otvorenih bilateralnih pitanja, koja su od obostranog interesa poput pitanja granice, neriješena pitanja iz oblasti imovinsko –pravnih i radno-pravnih odnosa, te smanjenje deficita u trgovinskoj razmjeni.

Slični tonovi prevladavali su i tijekom susreta premijera Plenkovića s čelnim ljudima Zastupničkog i Doma naroda parlamenta BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon tog sastanka objavljeno je priopćenje u kojemu stoji ocjena kao su odnosi dvije države bez značajnijih problema i nalaze se na uzlaznoj liniji a istaknuto je i očekivanje da će u dobroj atmosferi u skoroj budućnosti biti riješen i manji broj preostalih otvorenih pitanja.

Na samom početku posjeta BiH Plenković se bio sastao i s predsjedateljem Vijeća ministara BiH Denisom Zvizdićem a u nastavku posjeta posjetit će Kiseljak i Mostar.

(FOTO) Plenković u Sarajevu: Optužnice protiv hrvatskih branitelja u BiH imaju jasne političke konotacije

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.